Minulta menehtyi lähiomainen, mutta en ole rintaperillinen. Hän halusi testamentata omaisuutensa minulle, mutta olenkin epäonnistuneen yrittämisen kautta menettänyt varani ja näin ollen ulosottomiehen listoilla.
Tästä syystä testamenttia muutettiin hänen toimestaan siten, että edunsaaja on poikani.
Kysymys: voiko kihlakunnavouti puuttua testamentiin ja millä perusteella?
Tästä syystä testamenttia muutettiin hänen toimestaan siten, että edunsaaja on poikani.
Kysymys: voiko kihlakunnavouti puuttua testamentiin ja millä perusteella?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei voi millään perusteella. Vain siinä tapauksessa, että joku perillisistä moitekanteella saa osoitettua testamentin pätemättömäksi ja olet perillisasemassa, voi vouti puuttua perintöösi.
Perillinenkin voi kuitenkin ennen ulosmittausta luopua perinnöstä, jolloin perintö menee luopujan lakimääräisille perillisille.
Tahra ym. tietävät voisivat ottaa kantaa:
Testamnetti on sisaruksille kun rintaperillisiä ei ollut. Kuoleman jälkeen "oikeus julisti tuomion", jolloin rintaperillinen tulikin pesään. Pari sisaruksita oli velallisen asemassa ja luopuivat perillisilleen tulevasta perinnöstä jo ennen kuin tämä rintaperillinen tuli pesään.
Miten nyt kun sisarukset eivät olekaan perillisiä, vaan ainoastaan testamentin saajia. Voiko ulosottajat päästä nyt testamenttisaantoon käsiksi? Vai voiko vielä luopua testamnetista perillisilleen, jolloin ulosottajat jäävät ulkopuolelle testamenttisaannosta.
Jos joku ilmoittaa, että on käynyt niinkuin tuossa kerron, niin meneekö kaikki luopumiset pipariksi?!
Perinnöstä luopuminen on tehtävä kirjallisesti. Tässä tapauksessa tietenkin saattaa olla merkitystä mitä luopumisilmoitukseen on kirjoitettu.
Lakimääräinen perintö ja testamentti ovat tietyssä mielessä hyvinkin eri asioita. Mikäli nämä 2 sisarusta ovat ilmoittaneet luopuvansa perinnöstä, erittelemättä lakimääräistä perimystä ja testamenttia ja etenkin mikäli heillä on ollut käsitys, ettei rintaperillistä ole, pitäisin luopumista tehokkaana myös testamentin osalta.