Innostuin ajatuksesta lähteä marras-joulukuun vaihteessa Wieniin. Onko kenelläkään tietoa, milloin joulutorit avataan, joulukonserteista, halvimmista lennoista/hotelleista... ym. Olen kokematon matkailija ja houkuttelemassa mukaan toista yhtä kokematonta, joten kaikki vinkit ovat tervetulleita.
Marras-joulukuussa Wieniin?
5
2846
Vastaukset
- Wienin ystävä
Onnittelut hyvän matkakohteen valinnasta! Wienin suurimmat joulumarkkinat raatihuoneen edessä avataan tänä vuonna 15.11. Schönbrunnin markkinat avautuvat 22.11. ja Altwiener Christkindlmarkt 21.11. Wienissä on myös monia muita joulumarkkinoita, mutta tuossa muutama esimerkki.
Erilaisia konsertteja Wienissä riittää. Ainakin viime vuosina kuoroja eri maista on esiintynyt raatihuoneella ainakin viikonloppuisin, ja niitä on päässyt kuuntelemaan ilman pääsymaksua.
Lentoja kannattaa varmaan katsoa Finnairin sivuilta tai esim. Ebookersilta. Finnairilla on silloin tällöin Wien viikkotarjouksessa (nytkin on Wienin-lennoista viikonlopputarjous, mutta se ulottuu vain syyskuun loppuun).
Hotellejahan voi myös varata Ebookersilta ja monilta muilta sivustoilta. Vertailla kannattaa. Wien on hyvä matkakohde kokemattomallekin matkailijalle! - wienin ystävä
Itse melko kokemattomana matkailijana valitsin vuosi sitten marraskuussa Wienin matkakohteeksi, enkä paremmin olisi voinut valita! Hienoa, että myös te päädyitte tällaiseen ratkaisuun. Supersaver.fi tarjoaa melko halpoja lentoja ja hotelleja. Yövyimme itse eräässä hostellissa, joka oli halpa ja oikein hyvä yöpaikka. Se hostelli löytyy myös supersaverin sivustolta. Eikun onnea matkaan! Teitä tullaan kohtelemaan Wienissä kuin kukkaa kämmenellä!
- wienissä töissä
Just joo, mun kokemukseni täällä wienissä työskentelevänä on kylläkin se, että palvelu on monin paikoin erittäin ynseätä ja huonoa, mistä kiitos itäeurooppalaisille 'palveluammattilaisille'... Kannattaa osata saksaa, nimittäin nämä itäeuroopan ihmeet eivät sitten puhu englantia.
 - vastaa...
wienissä töissä kirjoitti:
Just joo, mun kokemukseni täällä wienissä työskentelevänä on kylläkin se, että palvelu on monin paikoin erittäin ynseätä ja huonoa, mistä kiitos itäeurooppalaisille 'palveluammattilaisille'... Kannattaa osata saksaa, nimittäin nämä itäeuroopan ihmeet eivät sitten puhu englantia.
Töykeää palvelua en muista Wienissä saaneeni. (Tosin puhun saksaa.) Ehkä tarkistettavaa voi olla omassakin käytöksessä ja asenteessa, jos oikein monin paikoin törmää huonoon palveluun.
 
 - -reeta
No niin, matka lähestyy, lennot on varattu, samoin vaatimaton hotelli marras-joulukuun vaihteeseen, la - ti. Suunnitelmissa on ainakin käydä joulumarkkinoilla, kirpputor(e)illa, ehkä ostoksilla Mariehilferstrassella, katsella keskustan nähtävyyksiä ihan kävellen. Hotellimme on Alserstrassella, noin 1km raatihuoneelta. Kuka kertoisi, miten kannattaa mennä lentokentältä hotelliin? Ehkä s-bahnilla, mutta missä vaihtaa metroon/ratikkaan? Mistä löytyy kirpputoreja, miten sinne pääsee? Miten Mariehilferstrasselle?
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1285295Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1915003"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863486Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093008Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan282368Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2481814Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan41435- 1081364
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821345Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.1391075