rakkauskirjoja

Eli tiiättekö mitään rakkauskirjoja joka ei ole suunattu millekkään mummoille ? Sellasia vaikka jossa on teinejä ja he rakastuvat ^^.-- ? KIITOS!
4974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kirjastoon tai kirjakauppaan. Kysy henkilökunnalta ja/tai tutustu kirjojen takakansiteksteihin. Sinun kohdallasi kannattaa varmastikin valita nuortenkirjaosasto. Romantiikkaa löytyy sieltä pilvin pimein!

Äänestä

Nuortenkirjoissa on monissakin rakkautta. Tässä omia hyviä kokemuksia rakkaudesta nuortenkirjoissa:

Huhtikuun puutarha - Leena Leskinen

Unelmien painajainen, Unelmien laukka & Unelmien tahdon - Tiina Lehtineva (okei, näissä on hevosia, mutta ne ei ole pääosassa, romantiikkaa löytyy!)

Eivät keijut kenkiä käytä - Heli Hyvönen

Kesälomalupaus, Toiveunia, Ikuisesti sinun - Robin Gunn

Tyttöfrendit-kirjasarja - Jacqueline Wilson

Rakkaus on aika usein mukana nuortenkirjoissa. Esim. Tuija Lehtisen, Anu Ojalan ja Merja Jalon kirjoista löytyy rakkautta, vaikka kirjat eivät pelkästään siitä kerrokaan.

Kannattaa kysyä kirjastosta, siellä ne tietää kyllä! :)

Äänestä
  • Esim. Nummelan ponitalli sarjassa on hiukan romantiikkaa mukana. Sarja ei kyllä nimensä mukaisesti hyöri hevosten ympärillä, mutta kyllä niistäkin hiukan puhutaan. Muita en valitettavasti tiedä.:(

    Äänestä

Vai kyllä tiedän, mutta vain yhden sarjan. Sarjan nimi on Houkutus ja siihen on suomenettu kaksi osaa, 1.Houkutus ja 2.Uusikuu ja kolmas osa Epäilys suomenetaan aivan pian. Kirjailija on Stephenie Meyer ja Houkutuksen juoni on suunnilleen tälläinen: Isabella muuttaa isänsä luo tihkuisenharmaaseen pikkukaupunkiin. Hän on valmistautunut elämänsä tylsimpään käänteeseen, mutta tapaa uudessa lukiossa kiehtovan Edwardin- yliluonnollisen komean, älykkään ja arvoituksellisen pojan. Edward käyttäytyy Isabellaa kohtaan ynseästi ja vältellen, kunnes vastahakoisesti alkavan ystävyyden kautta salaisuus selviää :Edward on vampyyri. Hän kuuluu perheeseen, joka on valinnut elämän ihmisyhteisössä ihmisverestä kieltäytyen. Kyseinen pätkä on Houkutuksen takakannesta, suosittelen ainakin kokeilemaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuorille ?! kirjoitti:

Eli tiiättekö mitään rakkauskirjoja joka ei ole suunattu millekkään mummoille ? Sellasia vaikka jossa on teinejä ja he rakastuvat ^^.-- ? KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu