rakkauskirjoja

nuorille ?!

Eli tiiättekö mitään rakkauskirjoja joka ei ole suunattu millekkään mummoille ? Sellasia vaikka jossa on teinejä ja he rakastuvat ^^.-- ? KIITOS!

4

920

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjailijan akka

      kirjastoon tai kirjakauppaan. Kysy henkilökunnalta ja/tai tutustu kirjojen takakansiteksteihin. Sinun kohdallasi kannattaa varmastikin valita nuortenkirjaosasto. Romantiikkaa löytyy sieltä pilvin pimein!

    • on monessa muodossa..

      Nuortenkirjoissa on monissakin rakkautta. Tässä omia hyviä kokemuksia rakkaudesta nuortenkirjoissa:

      Huhtikuun puutarha - Leena Leskinen

      Unelmien painajainen, Unelmien laukka & Unelmien tahdon - Tiina Lehtineva (okei, näissä on hevosia, mutta ne ei ole pääosassa, romantiikkaa löytyy!)

      Eivät keijut kenkiä käytä - Heli Hyvönen

      Kesälomalupaus, Toiveunia, Ikuisesti sinun - Robin Gunn

      Tyttöfrendit-kirjasarja - Jacqueline Wilson

      Rakkaus on aika usein mukana nuortenkirjoissa. Esim. Tuija Lehtisen, Anu Ojalan ja Merja Jalon kirjoista löytyy rakkautta, vaikka kirjat eivät pelkästään siitä kerrokaan.

      Kannattaa kysyä kirjastosta, siellä ne tietää kyllä! :)

      • mjäh

        Esim. Nummelan ponitalli sarjassa on hiukan romantiikkaa mukana. Sarja ei kyllä nimensä mukaisesti hyöri hevosten ympärillä, mutta kyllä niistäkin hiukan puhutaan. Muita en valitettavasti tiedä.:(


    • Kuutamo96

      Vai kyllä tiedän, mutta vain yhden sarjan. Sarjan nimi on Houkutus ja siihen on suomenettu kaksi osaa, 1.Houkutus ja 2.Uusikuu ja kolmas osa Epäilys suomenetaan aivan pian. Kirjailija on Stephenie Meyer ja Houkutuksen juoni on suunnilleen tälläinen: Isabella muuttaa isänsä luo tihkuisenharmaaseen pikkukaupunkiin. Hän on valmistautunut elämänsä tylsimpään käänteeseen, mutta tapaa uudessa lukiossa kiehtovan Edwardin- yliluonnollisen komean, älykkään ja arvoituksellisen pojan. Edward käyttäytyy Isabellaa kohtaan ynseästi ja vältellen, kunnes vastahakoisesti alkavan ystävyyden kautta salaisuus selviää :Edward on vampyyri. Hän kuuluu perheeseen, joka on valinnut elämän ihmisyhteisössä ihmisverestä kieltäytyen. Kyseinen pätkä on Houkutuksen takakannesta, suosittelen ainakin kokeilemaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1661
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1556
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1508
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      841
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      786
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      773
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      765
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe