Temamatka Egyptiin

Turust päin

Olemme lokakuun 30. päivä lähdössä temamatkalle Egyptiin Isis - Faaraoiden Egypti matkalle 8 päivää.Onko kenelläkään kokemusta moisesta? Miten on hygienian laita. Onko oltava varovainen ja onko linja-autoissa vessat. Matkan järjestää Finnmatkat.Olen herkkävatsainen.

1

2233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut Egyptin kävijä

      Hyvä ystävä, Egypti on ihana maa, siellä on paljon nähtävää, ihmiset ovat ystävällisiä ja rehellisiä, siellä on turvallista liikkua. Ainoat "terroristit", jotka vaanivat turisteja ovat mikroskoopilla tarkasteltavat eliöt... 40 - 90%:a Egyptin käviöistä sairastuu faaraon kiroukseen, eli ripuliin, myös oksentelu kuuluu toisinaan asiaan. Useimmiten taudin aiheuttaja on ameeba, ja siihen ei sitten Imodium tehoa, vaan kannattaa hakea valmiiksi lääkäriltä esim. Ciproxin 500-pillereitä, ne tehoavat. Egyptissä niitä saa kyllä ostettua ilman reseptiäkin, mutta jos haluaa sitä lääkärin neuvontaa, niin sitten ensiksi lääkäriin. Pilleri pitää ottaa, kun on ensi kerran käynyt vessassa, ja tauti on parissa tunnissa ohi. Niitä ei siis popsita ennalta ehkäisyyn. Ei kannata jäädä hotellihuoneeseen sairastamaan, vaan nauttia lomasta täysillä.

      Monesti kuulee, että ei saisi syödä sitä tai tätä. Ruoka on Egyptissä hyvää, se on tuoretta ja puhdasta. Joten itse ruoasta ei sairastu. Taudin voi saada vaikka Kairon Four Season -hotellissa, joka on hienoin ja kallein hotelli. Siis ihan mistä vain. Ongelma ovat ns. puhtaat astiat, koska niiden pinnalla saattaa elää huuhteluvedestä tulleet öhkämönkiäiset. Ja niin hullulta kun se kuulostaa, mutta suomalaisia matkailijoita pitää aina patistaa ja muistuttaa käsien pesun tarpeellisuudesta. Ja aamuisin vaikka vain uskon vahvistukseski ensimmäisenä pari ruokalusikallista konjakkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      159
      6359
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      116
      5856
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5347
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3435
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      58
      3058
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2661
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2360
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      25
      2340
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      2050
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1921
    Aihe