Tietoa kaipaava

mmm...

Osaisiko joku kertoa voiko avomieheni "nakata pihalle" minut asunnosta, jossa kumpikin asumme, olen asunnossa siis kirjoilla. Asunnon omistaa mieheni yksin. Vaikuttaako asiaan mitenkään se että olen viimeisillään raskaana, mutta nyt on ero tulossa, ja mieheni uhkaa laittaa minut asunnosta ulos, pelkään hetkenä minä hyvänsä, Onko minulla mitään oikeutta olla asunnossa?

Ystävällisesti kiirellisiä vastauksia kaivataan!!!

9

1134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kklökökö

      Elikkä jos ette ole naimisissa, ei sinulla pahemmin oikeuksia asumiseen liene.

    • Yksi vain

      Ei sinulla tietenkään ole mitään oikeuksia asunnon suhteen. Sehän on avoliiton idea! Olen pahoillani, mutta näin se vaan on.

    • nix nax

      ...avomiehesi ei voi noin vain sinua pellolle nakata.

      Laillinen menettely on se, että
      1. avomiehesi hakee käräjäoikeudesta sinulle häätöpäätöksen ja;
      2. pyytää ulosottoviranomaista panemaan häädön täytäntöön, minkä jälkeen;
      3. häätömiehet tulevat kantamaan tavarasi pihalle, jos et ole heidän ilmoittamaansa päivään mennessä muuttanut.

      Jos avomiehesi omatoimisesti sinut nakkaa pihalle, hän syyllistyy omankädenoikeuteen, mistä voit tehdä poliisille rikosilmoituksen. Voit myös saada poliisilta virka-apua päästäksesi takaisin asuntoosi (jos vaikka avomies on lukon vaihtanut). Tällaiseen tilanteeseen voisit varautua hankkimalla maistraatista kotipaikkatodistuksen, missä osoitteesi ilmenee.

      Eli lähtemään joudut, mutta aikaa siihen kuluu. Saatuasi haasteen häätöoikeudenkäyntiin voit sen liittää asuntohakemukseesi, mikä jouduttaa asian käsittelyä. Sama vaikutus on tietysti lapsen tulolla.

      (Jos olisit avioliitossa, todennäköisesti asunnosta joutuisi tilanteessasi lähtemään mies, vaikka hän asunnon yksin omistaakin.)

      • Häätäjä

        Jos alkuperäisellä ei ole vuokra tms. sopimusta asunnon omistajan kanssa niin eikö hänet voi pistää pihalle milloin vain? Lain silmissä he ovat kuitenkin kaksi periaatteessa ventovierasta ihmistä.


      • ----
        Häätäjä kirjoitti:

        Jos alkuperäisellä ei ole vuokra tms. sopimusta asunnon omistajan kanssa niin eikö hänet voi pistää pihalle milloin vain? Lain silmissä he ovat kuitenkin kaksi periaatteessa ventovierasta ihmistä.

        Voi. Mutta jos ap. ei halua lähteä, niin pitää häätää.


      • Häätäjä kirjoitti:

        Jos alkuperäisellä ei ole vuokra tms. sopimusta asunnon omistajan kanssa niin eikö hänet voi pistää pihalle milloin vain? Lain silmissä he ovat kuitenkin kaksi periaatteessa ventovierasta ihmistä.

        Ei hänen nimeään tarvitse olla vuokrasopimuksessa... jos asunnon omistaja tai vuokralainen on suostunut siihen, että tämä "ventovieras" muuttaa asumaan kotiinsa ja tämä voi siirtää kirjanansa sinne.

        Mutta jos kesävieraat eivät lähde viikonlopun jälkeen, niin silloin voi heidät "poistattaa" vaikka poliisin toimesta.


    • ++++++++++++++

      Raskaana en missään nimessä jäisi odottamaan, että toimittaako mies käräjäoikeudelle jotain papruja, kuten alla ehdotettiin, ja sinut häädettäisiin ulos asunnosta virallisesti. Pitää sen lapsenkin parasta ajatella. Mene johonkin turvakotiin, valehtele, että on väkivaltainen, että saat pari pv asua siellä. Ystävien luo en menisi ilmaiseksi asumaan, oletko miehellekään maksanut vuokraa?

      Raskaana olo ei anna erioikeuksia majailla toisten nurkissa ilmaiseksi. Äidin pitää ajatella sitä lastakin, eikä vain vallan välineenä.

      • joo...

        Kukapa nyt jäisi asuun miehen kaa joka inhoo sua,olis aika vi***maista asua siinä, ja se on sen koti, niin se voi tuoda uuden hellun asuun sinne myös.Kantsii lähtee ja hakea oma asunto sossukin voi auttaa tässä tilanteessa.


    • tilde.

      Kannattaa ottaa yhteyttä lakimieheen. Kauanko olette asuneet yhdessä? Avoliitossakaan ei mene niin, että automaattisesti kaikki olisi sen omaisuutta, jonka nimi on paperissa. Avoliitossakin kohtuullistetaan. Jos olette asuneet jo pitkään yhdessä, katsotaan sinun osallistuneen elinkustannuksiin, ja vaikka asunto onkin miehen nimissä, sinun kuuluu saada siitä osasi.

      Eräälle tutulleni kävi niin, että avovaimo riitautti asian ja mies määrättiin maksamaan naiselle puolet talon hinnasta, vaikka se oli yksin miehen nimissä. He olivat asuneet siinä yhdessä noin 10 vuotta ja oikeus katsoi, että nainen on osallistunut sinä aikana heidän elinkustannuksiinsa siinä missä mieskin.

      Käy juttelemassa lakimiehen kanssa, mies ei missään tapauksessa voi heittää sinua yhteisestä kodistanne ulos, vaikka yhteinen kotinne olisikin vain miehen nimissä. Teidän yhteinen kotinne se on kuitenkin ollut siitä lähtien kun siinä olette yhdessä asuneet. Olet varmaan maksanut osuutesi asumisesta joko maksamalla osan vastikkeesta, ostamalla ruokaa tai tekemällä kotitöitä. Varsinkin jos olet raskaana tai kotona hoitamassa yhteisiä lapsia, sinulta ei odotetakaan rahallista panosta perheen elatukseen, koska panoksesi on lasten/kodin hoidossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      67
      5188
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      261
      4269
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      97
      3903
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      139
      2227
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      28
      1607
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1311
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      969
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      35
      907
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      857
    Aihe