Vaunun ohje sanoo paineiksi 280 kpa (2.8 bar), kun käyttää 400-15.6/10 renkaita. Maksiminopeus 30 km/h.
Alla on Nokian 400/60-15.5 renkaat. Onko nämä vastaavan kokoiset kuin ohjeen renkaat ja voiko niihin silloin laittaa 2.8 bar? Pitäisi kohta lähteä hakemaan viljakuormaa. Kärryissä on melkein koko ajan jotain kuormaa päällä, ajetaan vanhoja pikiteitä, jotka eivät aina ole hyväkuntoisia.
Alla on Nokian 400/60-15.5 renkaat. Onko nämä vastaavan kokoiset kuin ohjeen renkaat ja voiko niihin silloin laittaa 2.8 bar? Pitäisi kohta lähteä hakemaan viljakuormaa. Kärryissä on melkein koko ajan jotain kuormaa päällä, ajetaan vanhoja pikiteitä, jotka eivät aina ole hyväkuntoisia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja ainakin siinä 400:lle paineeksi neuvotaan 4,8 bar ja 500:lle tuo 2,8 baria. Tuntuu kyllä alhaiselta tuolle pienemmälle rengaskoolle jos suositus 2,8.
luinpa tuosta rivien välistä, että 400-15.6/10 ja 400/60-15.5 ovat sama koko ja niissä voi siis käyttää sitä suositus 2.8 bar?
Tässä M90:ssä kun ei edes ole ohjearvoa tuolle 500:lle renkaalle..on vain 400:lle. En ajatellut ainakaan vielä laittaa 4.8 baria, ettei vaan tule liian kovat renkaat. Silloinhan voivat puhjeta tai kärry pomppia liikaa. Nyt on 2.8 baria renkaissa ja näyttävät ulkoisesti ihan ok. Ensiviikolla pitäisi lähteä lastin hakuun, pitää lisäillä painetta sitten jos näyttää kovin renkaat lyttääntyvän kun otetaan kuorma.
Olisiko sitten M120:ssä korkeammat paineet suuremman kantavuuden vuoksi? Vaunun painohan litistää renkaita ja näinollen M120:n saman kokoiset renkaat tarvitsisivat kovemman paineen kun M90? Leveämpi 500:nen taas jakaa painon suuremmalle alueelle ja selviää vähemmällä paineella, tämmöinen mietintö tuli mieleen..
esim euromasterista, heillä taulukot rengaspaineista, niin ei mene arvailuksi. Itselläni samanlainen vaunu, mutta en muista ulkoa paineita, kun on niin monia renkaita/vaunuja.
Olen muuten kirjoittanut vanteeseen ko. renkaan paineen oikean paineen varmistamiseksi, kun olen sen jostakin onkinut selville.
16-20/14 4,8
400-15.5/14 4,8
500/50r17 150a6 2.8
500/50r17 157a8 3,8
14 ja 16 kankaiset kestää enemmän. 16 kankainen jopa 5. Suosituspaineet voi olla hieman korkeammat taulukoissa, mutta nykyiset traktorit kulkee melkoisen kovaa... silloin "ylipaineistettu" rengas täydellä kuormalla räjähtää heitossa helposti. Toisaalta taas alipaineinen rengaskin räjähtää....
rengas räjähtävä rengas on todennäköisesti telis takana ja sieltä löytyy pieni sepeli joka menee läpi kun hiertää käännöksissä varsinkin jos paineet on liian matalat, noiden renkaiden painesuositukset näyttävät vaihtelevan kärryn valmistajan mukaan, ite oon pitäny vähintään neljää kiloa enkä oo posauttanu yhtäkään pyörää tuhtikärrystä.
Näitä keskusteluja lukiessa tuntuu kyllä oudolta, että Tuhti M90:ssä suosituksena lukee 2.8 bar rengaspaineita. Jos kerran kaikki tuntuvat käyttävän yli 3:n, jopa neljän kilon paineita.
Taidan laittaa nyt aluksi ainakin tuon 3.5 bar painetta. Pitää vielä joku päivä käydä kysymässä tuosta rengasliikkeestä. Kiitos kuitenkin vastanneille.
tietoa. Maksimipaineet ovat 3.4 bar noille renkaille. PR-luokitus ratkaisi tämän, eli noilla renkailla se on 10PR. Se tarkoittaa heidän taulukoiden mukaan 3.4 bar maksimipainetta. Ei onneksi mennyt paljoa huti tuo hatusta heitetty luku. 8PR olisi 2.8 bar maksimissa ja 14PR olisi 4.9 bar maksimissa tällä rengaskoolla.