Ollaan tässä tuttujen kanssa kerätty tietoja, olisiko siinä legendassa perää, että äidin närästys tietää, että lapsella on syntyessään pitkät hiukset. Toistaiseksi ollaan saatu tuttujen ja sukulaisten joukosta selville, että kolmella äidillä oli raskauden aikana paljon närästystä ja vauva syntyi pitkätukkaisena, ja yhdellä jonka eka lapsi kuului näihin, toisen lapsen odotukseen ei närästystä liittynyt ja syntyessä oli vauvan pää melkein karvaton, ihan pientä nöyhtää vaan.
Eli onko kokemuksia, että närästys ja vauvan hiukset kävisi yksiin? Ihan uteliaisuutta haluttais tietää onko tässä perää.
Närästys ja hiukset
14
3561
Vastaukset
- nsa,.nas
mulla oli hirvee närästys koko loppuraskauden ajan ja tyttö syntyi parin haivenen kanssa. eli ei hiuksia juuri ollenkaan (vaikka äitiä närästi niin pirusti :D)
- ...
Mutta ei pitkiä hiuksia. Hiuksia silti oli. Takana ja päälaella noin kahta senttiä korkeintaan.
Toiselta sivulta lähes kalju. Ja toisella puolen nukkaa. - hhhgfffff
Minua ei närästänyt ollenkaan missään vaiheessa ja vauva syntyi lähes kaljuna, vaaleaa untuvikkoa vain. ja näin on edelleenkin.
- äispä
minua närästi koko raskauden ajan ja pitkä hiuksinen vauva syntyi. hirmuisesti oli hiuksia,oikea peikkotukka.
- vedin
ja takatukka oli pojulla pitkä ja nytkin tuuhea tukkainen, ainakin suomalaisessa mittakaavassa..
kaljujen babyjen maa tämä...
- närästi
Mua on närästänyt molemmisa raskauksissa yhtä paljon ja ekalla vauvalla oli paksu tukka, toisella ohut.
- kyllä närästi
Närästi ja kovasti, ja syntyi parin haivenen omaava tyttönen, eli lähes kalju vauveli :)
- sapa86
itse oksensin viikolle 22 ja kärsin myös närästyksestä ja tytöllä oli syntyessään pitkä ja tuuhea tukka:) Tukka ei lähtenyt edes pois niinkuin toisilla lapsilla, nyt se on jo kohta puoleen selkään ja tytöllä ikää 8kk:)
- äispä
minullakin oli tuon närästyksen lisäksi pahoinvointia ja oksentelua pitkään. oikeastaan koko raskauden ajan ja meidän neidilläkin oli pitkä ja tuuhea tukka. nyt puolivuotias ja tukka melkein puoleen selkään. sitä aina neuvolassa ihaillaan ja ihmetellään,kun ei ole pois lähtenyt. laitoksella yksi kätilö sanoi,että parin kuukauden päästä sillä ei ole yhtään tukkaa... toisin kävi. hih.
- pitkä tukka
Minua ei närästänyt ollenkaan ja neitimme syntyi todella pitkällä, tuuhealla mustalla tukalla (vanhemmat olemme blondeja). Kuukauden iässä tukka rupesi vaalenemaan juuresta ja uutta tuli huimaa vauhtia. 7kk iässä musta tukka lähti kaikkialta paitsi keskeltä päätä ja vaalea jäi.
- mutta ei usein
ja pojalla oli pitkä ja paksu tumma tukka..
- mua
ei närästänyt laisinkaan ja tytöllä oli pisemmät hiukset kuin ikinä suvussa nähty yhdelläkään vastasyntyneellä =) eli poikkeus vahvistaa säännön tai...
- jehu...
mulla kauhee närästys heti alkuraskaudesta asti ja loppuraskaudessa niin paha että öisin itkeskelin sen takia eikä nukuttuakaan saanu..pojalla oli jumalattoman pitkä ja tuuhea tumma tukka..nyt 4 kk iässä tukka kasvanu niin paljon että on jo silmillä :) eli meillä piti kyllä kirjaimellisesti paikkansa!
- Anonyymi
Täyttä humpuukia. Närästys raskausaikana johtuu siitä että ruokatorven sulkijalihas löystyy. Molemmilla pojillani todella tuuhea ja pitkä tukka syntyessään eikä närästänyt muu kuin mausteinen ruoka,niinkuin silloinkin kun en ole raskaana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5011887Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3791576Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641378Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H181367- 113972
- 51929
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19916Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15771Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11764Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66763