Ollaan tässä tuttujen kanssa kerätty tietoja, olisiko siinä legendassa perää, että äidin närästys tietää, että lapsella on syntyessään pitkät hiukset. Toistaiseksi ollaan saatu tuttujen ja sukulaisten joukosta selville, että kolmella äidillä oli raskauden aikana paljon närästystä ja vauva syntyi pitkätukkaisena, ja yhdellä jonka eka lapsi kuului näihin, toisen lapsen odotukseen ei närästystä liittynyt ja syntyessä oli vauvan pää melkein karvaton, ihan pientä nöyhtää vaan.
Eli onko kokemuksia, että närästys ja vauvan hiukset kävisi yksiin? Ihan uteliaisuutta haluttais tietää onko tässä perää.
Eli onko kokemuksia, että närästys ja vauvan hiukset kävisi yksiin? Ihan uteliaisuutta haluttais tietää onko tässä perää.
Vastaukset 14
Vanhimmat
mulla oli hirvee närästys koko loppuraskauden ajan ja tyttö syntyi parin haivenen kanssa. eli ei hiuksia juuri ollenkaan (vaikka äitiä närästi niin pirusti :D)
Mutta ei pitkiä hiuksia. Hiuksia silti oli. Takana ja päälaella noin kahta senttiä korkeintaan.
Toiselta sivulta lähes kalju. Ja toisella puolen nukkaa.
Minua ei närästänyt ollenkaan missään vaiheessa ja vauva syntyi lähes kaljuna, vaaleaa untuvikkoa vain. ja näin on edelleenkin.
minua närästi koko raskauden ajan ja pitkä hiuksinen vauva syntyi. hirmuisesti oli hiuksia,oikea peikkotukka.
ja takatukka oli pojulla pitkä ja nytkin tuuhea tukkainen, ainakin suomalaisessa mittakaavassa..
kaljujen babyjen maa tämä...
Mua on närästänyt molemmisa raskauksissa yhtä paljon ja ekalla vauvalla oli paksu tukka, toisella ohut.
Närästi ja kovasti, ja syntyi parin haivenen omaava tyttönen, eli lähes kalju vauveli :)
itse oksensin viikolle 22 ja kärsin myös närästyksestä ja tytöllä oli syntyessään pitkä ja tuuhea tukka:) Tukka ei lähtenyt edes pois niinkuin toisilla lapsilla, nyt se on jo kohta puoleen selkään ja tytöllä ikää 8kk:)
minullakin oli tuon närästyksen lisäksi pahoinvointia ja oksentelua pitkään. oikeastaan koko raskauden ajan ja meidän neidilläkin oli pitkä ja tuuhea tukka. nyt puolivuotias ja tukka melkein puoleen selkään. sitä aina neuvolassa ihaillaan ja ihmetellään,kun ei ole pois lähtenyt. laitoksella yksi kätilö sanoi,että parin kuukauden päästä sillä ei ole yhtään tukkaa... toisin kävi. hih.
Minua ei närästänyt ollenkaan ja neitimme syntyi todella pitkällä, tuuhealla mustalla tukalla (vanhemmat olemme blondeja). Kuukauden iässä tukka rupesi vaalenemaan juuresta ja uutta tuli huimaa vauhtia. 7kk iässä musta tukka lähti kaikkialta paitsi keskeltä päätä ja vaalea jäi.
ja pojalla oli pitkä ja paksu tumma tukka..
ei närästänyt laisinkaan ja tytöllä oli pisemmät hiukset kuin ikinä suvussa nähty yhdelläkään vastasyntyneellä =) eli poikkeus vahvistaa säännön tai...
mulla kauhee närästys heti alkuraskaudesta asti ja loppuraskaudessa niin paha että öisin itkeskelin sen takia eikä nukuttuakaan saanu..pojalla oli jumalattoman pitkä ja tuuhea tumma tukka..nyt 4 kk iässä tukka kasvanu niin paljon että on jo silmillä :) eli meillä piti kyllä kirjaimellisesti paikkansa!
Täyttä humpuukia. Närästys raskausaikana johtuu siitä että ruokatorven sulkijalihas löystyy. Molemmilla pojillani todella tuuhea ja pitkä tukka syntyessään eikä närästänyt muu kuin mausteinen ruoka,niinkuin silloinkin kun en ole raskaana.