Ei-oma-kuva julisteeksi?

Eli ongelma on sellainen, että haluaisin teettää eräästä netistä aikoinaan löytämästäni kuvasta julisteen, mutta en tiedä onko se sallittua.

Kuva siis tulisi vain huoneeni seinälle eikä minnekään levitykseen/myyntiin. Ja jos tällä tiedolla on mitään väliä, niin kuva on eräästä julkkiksesta.

Toivottavasti joku osaisi auttaa.
82554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

omaan käyttöön saa tehdä / teettää jollakin ulkopuolisella taholla yksittäisiä kopioita.

Ja vaikka ei saisikaan, niin kuka sitä tulee sieltä sinun huoneesi seinältä katsomaan? poliisi? en oikein usko, ellei ole jotain muuta syytä ja siinäkään tapauksessa niitä tuskin kiinnostaa seinällä oleva juliste.

Äänestä

Yksityisesti saat tehdä ihan mitä huvittaa kuvan kopiolle. Sitä ei voida eikä haluta kieltää.

Äänestä

Käsittääkseni on täysin sallittua tehdä omalle seinälle kuva jostain netistä löytämästäsi kuvasta.

Tosin et mitään menetäkkään vaikka kysyisit kuvaajalta lupaa tuohon. Jos ei muuta niin ainakin kuvaaja saa tietää, että joku pitää hänen ottamastaan kuvasta niin paljon, että haluaa sen seinälleen.

--
http://www.petrilopia.net/

Äänestä

Tuota ei mikään laki kiellä. Saat jopa muokata kuvaa mieleiseksesi mutta et saa myydä, levittää, lahjoittaa, lainata tai muuten julkiseksi tuoda tuota muokattua kuvaa, ellei sinulla ole kuvaajan lupa siihen.

Äänestä
  • Missä kuvasta voisi teettää julisteen? Löytyyköhän netistä mitään kotimaista verkkokauppaa joka teettää julisteita?

    Äänestä

  • hamesjunt kirjoitti:

    Missä kuvasta voisi teettää julisteen? Löytyyköhän netistä mitään kotimaista verkkokauppaa joka teettää julisteita?

    Ei tavallisia julisteita mutta löysin messuilta paikan joka tekee puisia ja kivisiä valokuvia. Toimivat verkkokauppana. Aika erikoisia olivat. www.nikunet.fi

    Äänestä

  • hamesjunt kirjoitti:

    Missä kuvasta voisi teettää julisteen? Löytyyköhän netistä mitään kotimaista verkkokauppaa joka teettää julisteita?

    Mikä tahansa valokuva, 'photoshopattu' kuva, juliste, postikortti jne.

    Esimerkkejä: http://www.arttailor.com/esimerkkeja-ideoita-c-35.html

    Äänestä

"haluaisin teettää"

Saat luvatta tehdä (HUOM ET VOI TEETTÄÄ) itsellesi ja muille jotka syövät samasta jääkaapista.

Laki rajoittaa sitä tekijää hän ei voi tehdä kuvaa sinulle jos ei ole perheenjäsen (kuvia saa tehdä vain oman perheen käyttöön).

On siis syytä ja kannattaa aina kysyä lupa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä? kirjoitti:

Eli ongelma on sellainen, että haluaisin teettää eräästä netistä aikoinaan löytämästäni kuvasta julisteen, mutta en tiedä onko se sallittua.

Kuva siis tulisi vain huoneeni seinälle eikä minnekään levitykseen/myyntiin. Ja jos tällä tiedolla on mitään väliä, niin kuva on eräästä julkkiksesta.

Toivottavasti joku osaisi auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu