häkistä

joojo

omistan kolme undua. he elelevät itse tehdyssä häkissä joka on kooltaan noin 80cm leveä, 80cm syvä, ja 160cm korkea. Onkohan mahdoton ajatus ottaa häkkiin vielä 2 undulaattia lisää? vai pitääkö ottaa toinen häkki käyttöön?

4

385

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Njoo, kyllä tuossa viisi vielä menee ainakin jos ei ole jotain rähinäiitaa seassa. Noinkin pienessä lintumäärässä olisi kuitenkin parempi olla tasaluku lintuja ettei yksi jää parittomaksi, mikä voi pikkuparvessa ja rajalllisessa tilassa tuottaa kähinöitä. Eli neljä olisi hyvä määrä, kuusikin saattaisi vielä mahtua toimivan parvidynamiikan kannalta ja ihan OK etenkin jos linnut saavat vielä lennellä paljon vapaana.
      Korkeuttahan tuossa totterössä piisaa pariinkiin häkkiin, pohjan ala (= vapaa lentomatka) on kuitenkin se ratkaiseva tekijä.

      Eläinsuojelulusuositusten mukaan tuohon saisi laittaa huomattavasti enemmänkin porukkaa, mutta käytännössä reilu väljyyden jättäminen on kaikille mukavampaa.

      • joojo

        siis voisin muuten kyllä ottaa taamäärän lintuja mutta kun nämä kaksi lintua mitkä olen ottamassa ei ole löytänyt muuta kotia kun omistaja ei enää kuulemma itse niitä voi pitää niin siksi pariton määrä. mutta hyvä homma jos he mahtuvat. vapaana saavat olla joka päivä niin paljon kuin haluavat mutta useimmiten sinne häkkiin menevät takaisin :D


      • iida dd

        Kiinnitäthän huomiota seuraavaa häkkiä rakenyaessasi, että unduille ei ole niinkään hyötyä siitä korkeudesta, vaan pituudesta. Ne eivät ole helikoptereita, vaan lentävät eteenpäin. Eli esim. 80 x 80 x 160 (syvyys, korkeus, pituus) olisi näin parempi. :)


      • joojo
        iida dd kirjoitti:

        Kiinnitäthän huomiota seuraavaa häkkiä rakenyaessasi, että unduille ei ole niinkään hyötyä siitä korkeudesta, vaan pituudesta. Ne eivät ole helikoptereita, vaan lentävät eteenpäin. Eli esim. 80 x 80 x 160 (syvyys, korkeus, pituus) olisi näin parempi. :)

        valitettavasti kaikilla ei ole tilaa niin isolle häkille. ja tosiaan kyllä tiedän että ne tarvitsevat ns. "pyrähdys" tilaa mutta kun tosiaan tila ei ihan vielä riitä, kun riittää häkki käännetään kyljelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2725
    2. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1129
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1021
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      914
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      883
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe