Lieriösoluatypia

Tälläinen tulos papa-kokeessa, papaluokka 2. Onko jollain kokemusta vastaavanlaisesta,kuulisin mieluusti kuinka teille on asian suhteen käynyt.Uusinta papa olisi näillä näkymin kolmen kuukauden päästä.
53243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla oli myös keväällä ja olen yrittänyt etsiä tietoa enemmän aiheesta. Onko muilla kokemuksia papaluokan muutoksista,onko kakkonen paha?

Äänestä
  • Kakkonen ei ole paha, mutta seurattava. Jos tulee kolme 2-luokan tulosta perättäin, niin sitten yleensä tehdään kolposkopia eli emättimen tähystys.

    Äänestä

Mulla oli kans papa 2 ja puolen vuoden kontrollissa 3, pääsin pian Keskuriin tarkempiin tutkimuksiin ja Loop hoitokin tehtiin, mutta kohdun poistoon olen menossa piakkoin. Aluksi gyneni sanoi, että ko. muutokset voivat johtua hormonaalisista syistä ja mennä ohi. Toivottavasti sinullakin. Itselläni ei käynyt niin hyvä tuuri, nyt on kai syövän esiastetta ja siksi päädyttiin kohdun poistoon, koska lapsia en enää tee.

Äänestä

En osaa sanoa. Päädyin tänne, kun etsin tietoa lieriösoluatypiasta.

Mulla oli valtavan runsasta verivuotoa ja valtavaa alavatsakipua, myös pitkiä veriklimppejä. Menin päivystykseen 16.7. Silloinen lääkäri laittoi lähetteen Kätilöopistolle, jossa kävin 18.8. Otettiin papa ja kohdusta näytteitä. Tänään sain kirjeen, jossa todettiin papassa ACG-NOS (lieriösoluatypia). Joudun 19.9 kolposkopiaan. Papasta ei kerrottu, minkäasteinen se on. Tällä mennään.

Äänestä
  • Olisi kiva tietää löytyikö kolposkopiasta mitään? Minulla ollut myös papa Acg-nos. Kolposkopia 6 kk:n päästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Sini* kirjoitti:

Tälläinen tulos papa-kokeessa, papaluokka 2. Onko jollain kokemusta vastaavanlaisesta,kuulisin mieluusti kuinka teille on asian suhteen käynyt.Uusinta papa olisi näillä näkymin kolmen kuukauden päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu