Kysyisin semmosta asiaa että miten tuo valvontakamera-laki oikein menee?
Eikö se ole kiellettyä joissakin tapauksissa kun esim. WC:ssä?
Lahdessa, yhdessä juottolassa meinaan rupesin tätä ihmettelemään kun siellä tuli itse aiheuttaen tehtyä vahinkoa, niin järjestestyksenvalvoja tuli sanomaan että kävitkös WC:ssä? Niin ajattelin että mitäs se sulle kuuluu? niin tämäpä oli nähnyt että olin käynyt siellä tuhoamassa paikkoja ja nimenomaan valvontakamerasta?
Itse tapahtumaan en kiellä eikä siitä ole epäselvyyttä mutta että saako siellä tosiaan olla valvontakamerat? :)
Vastatkaa ketkä asiasta tietää..
Valvontakamerat/valvontakamera-laki
2
4266
Vastaukset
- suoraan kiellä
Työnantaja saa käyttää kameravalvontaa käytössään olevissa tiloissa työntekijöidensä ja muiden tiloissa oleskelevien henkilökohtaisen turvallisuuden varmistamiseksi, omaisuuden suojelemiseksi ja tuotantoprosessien asianmukaisen toiminnan valvomiseksi. Kameravalvonta on sallittua myös turvallisuutta, omaisuutta tai tuotantoprosessia vaarantavien tilanteiden ennaltaehkäisemiseksi tai selvittämiseksi.
Kameravalvontaa ei saa käyttää tietyn työntekijän tai tiettyjen työntekijöiden tarkkailuun työpaikalla. Se ei ole sallittua myöskään käymälässä, pukeutumistilassa tai muussa vastaavassa paikassa tai muissa henkilöstötiloissa. Näin sanoo asiasta laki.
WC:n ulkopuolella toki voi olla kamera ja siitä nähdään kuka meni sisään ja milloin tuli pois.
Ravintolan ulkopuolella tulee olla maininta kameravalvonnasta sekä vastuuhenkilön puhelinnumero.- tosi kypsä
kohta meillä on kamerat perseessäkin jos ei jotain tolkkua ala tuleen tähän järjettömyyksiin menevään valvontaan,olin ruotsin laivalla niin hyttikäytävällä oli 10 metrin matkalla 5 kameraa?ei jumalauta!kuinka ihmiset voi alistua tollaseen?joku taitaa tosissaan saada orkut kun pääsee sijoitteleen kameroita joka paikkaan.ja niitten hyödystä tässä yksi esimerkki,lontoossa on 500000 valvontakameraa,ei se kuitenkaan estänyt terroritekoja!jotain täytyy tehdä näille valopäille ennen kun meillä tosiaan on se kamera perseessäkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827