Moikka!Kertokaa kokemuksia kohtutulehduksesta,tunnistaako oireet ja miten se todetaan?verikokeilla??
Itselläni sektiosta tulee tiistaina 3vko ja vuoto on ollut vähäistä,mutta eilisestä asti on alkanut taas runsas vuotaminen ja välillä alapäässä tuntuu vihlontaa,vihloo myös kun istuu tuolille ..
Kiitos kaikille vastauksista!
Kohtutulehduksen oireet!!!???
2
2497
Vastaukset
- ..oli
Hei! Minulla tulehtui kohtu 2 viikkoa synnytyksen jälkeen (alateitse).Olo tuli kamalaksi, alavatsaa vihlo ensin lievemmin joka yltyi lopuksi niin etten pystynyt seistä kunnolla. Liikkuessa sattui myös aika lailla.Alavatsaa kun palpoi (paineli) sattui selkeästi juuri kohdun kohdalta.Verinäytteitäkin muistaakseni otettiin.Muistaakseni taisi kuumettakin olla.Nyt tyttö on 6,5kk joten muisti hieman pätkii. Lääkäriltä sain kahta eri antibioottia.Mikäli noita oireita on tai epäilee, kannattaa mennä lääkäriin.
- ----------
useimmiten nousee kova kuume ja kipu kohdun kohdalla saattaa olla todella voimakasta. Kuume on tosiaan se yleisin oire. Sulla kyllä kuulostaa oireet aikalailla normaalilta sektion jälkeen. Mut kans sektioitiin ja jälkivuoto kesti noin 6 vkoa. Välillä vuoto melkein lakkasi ja sitten yhtäkkiä tuli kauheina holahduksina ja hyytyminä, ja väri vaihteli koko sen kuuden viikon ajan. ja kohdussa ja haavan kohdalla oli kans ihme tuntemuksia, ja jossain vaiheessa alkoi uudestaan särkemään kun esim aivasteli, mutta sekin meni ohi. Tuo alapään vihlonta ei kuulosta tulehduksen oireelta ellei sitten virtsatientulehdukselta, sinuthan katetroitiin, niin saattaa olla sellainenkin... Itselleni iski jo raskausaikana virtsis ja tuo istumisvihlonta kuulostaa siksi tutulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1486369- 322272
- 1872079
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101283Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701211- 731057
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241037Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25977Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44941Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12825