Asun kaapelitaloudessa, sekä omistan telkkarin, missä on antenniverkon digiviritin. Miten saisin kaapelitaloudessa asuessani tämän telkkarin oman digiboxin toimimaan? Onnistuuko jollain antennilla yms?
Miten kaapelitalous antennitaloudeksi?
?????????????????
8972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
siinä se
Kiitos tuosta tiedosta! Mutta näkyykö tuommoisella antennilla hyvin? Ei asuta millään mökkialueella, vaan aika lähellä kaupunkia..
Osta kaapeli digiboksi, niin pääset helpommalla.
Tottakait voit kokeilla sisäantenneilla, saattaa toimia tai sitten ei.
Mökillä näkyy hyvin, matkaa Kerimäen TV-asemalle 35 km ja asema jää järven taakse, mutta kotona huonosti, koska naapuritalot ja sähkökaapelit häiritsevät. Riippuu siis paikasta.
ei ole avuttomuudella rajaa.
Naapurilla on antenni virittimellä varustettu digitelkku kaapeliverkossa ja suurin osa kanavista näkyy silläkin. Töpselit seinään vaan ja kanava haku käyntiin.
Eipä lähdetä yleistämään, vaikka naapurilla näkyisikin...
Welho välittää kaapeliverkossaan myös ilmaiskanavien T-signaalia - toistaiseksi. Maksukanavat tai ulkomaiset ilmaiset satelliittikanavat saa näkyviin vain kaapeliboksilla.
Muut operaattorit eivät tätä T-mahdollisuutta tarjoa, joten T-boksi toimii kaapelissa vain jos sattuu asumaan pääkaupunkiseudulla ja kaapelioperaattori on Welho.
eli turha riemuita liikaa