Onko kenelläkään kokemuksia alle kouluikäisten liikuntaleikkikoulusta?
Mitä tehdään, onko vanhemmat mukana jne..
Ainenkin hinta meilläpäin on aika korkea, mutta mitä se pitää sisällään?
kokemuksia liikuntaleikkikoulusta?
3
599
Vastaukset 3
- kkkkkkkkkkk
Meillä esikoinen oli aikoinaan kesän ajan liikkarissa eli oli vähän erilainen homma, kun oli 2x viikossa ja kotitehtävät olivat vähän erilaisia, mutta tunnen systeemin ja pidin siitä niin, että meidän kuopus (3v) on nyt tänä syksynä aloittamassa myös liikkarin.
Sehän on kerran viikossa, ja joka neljäs kerta on sellainen, että oma vanhempi pitää olla mukana. Joka kerta saa tehtävän (esim. kokeile hypätä keinusta maahan tai hyppää kiven yli - tälläsiä simppeleitä) ja se tehtävä "pitää" tehdä aina seuraavalle kerralla kotona - vähän niinkuin kotiläksy.
Kaikki ohjaajat ovat koulutettuja, erikseen järjestetään Nuoren Suomen taholta liikuntaleikkikouluohjaajakursseja. Nuori Suomi on myös määritellyt liikkarin sisällön eli sen tulisi olla ympäri Suomen samanlainen, samalla kaavalla toteutettu.
Kannattaa ehdottomasti mennä kokeilemaan! :)
Ps. Nuoren Suomen sivuilta saat lisäinfoa. - Lotus
Meillä poika kävi ennen koulun alkua 2 vuotta nuori Suomi-liikkaria ja 1 vuoden yksityisen pitämää liikaria...
Nuori Suomen liikkarista yhtä positiivista kerrottavaa kuin edellinenkin kommentoija, on hintansa väärti. Yksityinen oli puolta edullisempi, mutta taso paljon alhaisempi. Muutama vuosi sitten Nuori Suomi maksoi 50e/lukukausi, mutta tulette aikain saatossa huomaamaan, että se on kaiken kaikkiaan vielä melko edullinen harrastus verrattuna siihen kun ikää tulee lisää:-) - Lappeenranta
Kyllähän liikkareita on moneksi, ja sitä saa mitä tilaa. Puuhastella voi pikkurahalla, mutta sitten jos haluaa kunnolla oppia liikunnasta niin kannattaa valita pätevä toimija. Ollaan täällä tykästytty monestakin syystä hoplopin touhuihin, siellä on liikuntaa kunnolla ja nyt mahdollisuus harrastaa myös ryhmässä. Pikku sisko saa seurata perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1152403Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371453Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha641995- 106983
- 71962
- 97878
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686