Mitä vitamiinia seeprapeipoille??

-p-

Mitä vitamiinia voi antaa seeprapeipoille? Olen joskus aiemmin antanu apteekista saatavaa, valkoisessa pullossa olevaa, keltaisen väristä ainetta joka veteen laitetaan. En vaan muista sen nimeä?? Auttakaa joku :)) tai onko jotain muuta vaihtoehtoa.

2

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Jos peipot syövät monipuolisesti tuoreruokaakin ja kuivamuonana voimaruokaa ja kokonaan tai osittain pellettejä siementen sijaan ei lisävitamiineja välttämättä tarvita.
      Eläinkaupoista saa erityisesti linnuille tarkoitettuja tuotteita jos ravinto on kovin yksipuolista ja siemenpainotteista. Ainakin sulkasadon aikana lisukkeita voi tarvita. Esim BCC:n "Daily essentials" ja sulkasadon aikana "Feather up" ovat hyviä tuotteita, samoin valmistajien Vetark tai Nekton linnuille tarkoitetut tuotteet ovat hyviä. Kalsiumia on hyvä lisätä veteen ainakin sulkasadon aikaan.

      Apteekin perinteinen keltainen Tehovitol on vähän turhankin tujua ainetta pienille linnuille ja ainakin sen annostelussa saa olla todella tarkkana ettei tule liikaa ja mene vatsat sekaisin.

      Lisätietoa ruokinnasta:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=88

      • -D-

        Saattoihan se olla C-vitamiinakin?
        Valontarve seeparapeipoilla enenee syskyllä, joten lintuvalot teillä varmaan jo on? Jos ei lintuvaloa kaupasta löydy, niin matelijavalokin käy. Ei kuumota tai muuta liikaa. Se on D-vitamiinin takia tärkeä. - Lisäksi nuo samat kuin edellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      204
      3255
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2024
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      38
      1631
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1583
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1327
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1235
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1033
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      5
      1002
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      190
      965
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      947
    Aihe