Onko tälläistä sattunut muille? Toukokuussa virta-avain ei suostunut tulemaan virtalukosta pois. Siihen asti avaimen ulostulossa ei ollut ongelmia. Nyt se on ollut paikoillaan yli 3 kk, muuten avain toimii normaalisti. Huollossa sanoivat, että koko virtalukko tietokoneineen pitää vaihtaa, hinta 4-500€. Olen yrittänyt irrottaa sitä puhdistusairosoleilla ja aseöljyllä turhaan. Onko virtalukossa jokin sähkömagneetti lukitus, joka on väärässä tilassa?
Carina E -97 virtalukko
3
950
Vastaukset
- lähtee
kahdella sopivan vahvuisella välys mitta liuskalla, painat ne vaan avaimen kummallekkin sivulle ja saat vedettyä key:n pois.
Homma korjautuu vaihtamalla lukko pesän ja se ei maksa 4-5 satkua lähellekkään. Lukko pesiä saa samoille avaimen numeroille sarjoitettuna kuin entisetkin on.- jumiutumisen
aiheuttaa ohjauslukon "kieli" joka hiotuu ajan kuluessa teräväksi ja alkaa purra avaimeen, voi ydittää sopivalla viilalla pyödistää. Jujun älyää kyllä kun ottaa lukkopesän irti ja katsoo avaimen reikään. Avainpesähän lähtee irti radio asennossa ja lukkolaitteen alapuolella olevaa nastaa painamalla.
- Nimetön
Tojo kaivoksela,
"Täytyy uusii koko helahoito ja avaimet".
Hinta oli n. toi sinun mainitsemasi.
Nelipyörä HML, "tuo auto pajalle niin irrotetaan avain ja sitten teetät uuden avaimen, niin toimii".
Toimin jälkimmäisellä tavalla ja lasku oli yhteensä n.100€ luokkaa.
Avaimen jumiutuminen johtuu sen kulumisesta jolloin pesässä olevat haitat takertuvat siihen kiinni sitä kovempaa mitä kuluneempi avain on.
Voi olla jotain tekemistä murtosuojauksen / väärennettyjen avainten käytön vaikeuttamisen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks63757Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?872716Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U1072548Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut242235- 502014
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1021903Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1251789Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111478Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287341184Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3411116