Carina E -97 virtalukko

Carina II:lla 730 mk

Onko tälläistä sattunut muille? Toukokuussa virta-avain ei suostunut tulemaan virtalukosta pois. Siihen asti avaimen ulostulossa ei ollut ongelmia. Nyt se on ollut paikoillaan yli 3 kk, muuten avain toimii normaalisti. Huollossa sanoivat, että koko virtalukko tietokoneineen pitää vaihtaa, hinta 4-500€. Olen yrittänyt irrottaa sitä puhdistusairosoleilla ja aseöljyllä turhaan. Onko virtalukossa jokin sähkömagneetti lukitus, joka on väärässä tilassa?

3

913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähtee

      kahdella sopivan vahvuisella välys mitta liuskalla, painat ne vaan avaimen kummallekkin sivulle ja saat vedettyä key:n pois.
      Homma korjautuu vaihtamalla lukko pesän ja se ei maksa 4-5 satkua lähellekkään. Lukko pesiä saa samoille avaimen numeroille sarjoitettuna kuin entisetkin on.

      • jumiutumisen

        aiheuttaa ohjauslukon "kieli" joka hiotuu ajan kuluessa teräväksi ja alkaa purra avaimeen, voi ydittää sopivalla viilalla pyödistää. Jujun älyää kyllä kun ottaa lukkopesän irti ja katsoo avaimen reikään. Avainpesähän lähtee irti radio asennossa ja lukkolaitteen alapuolella olevaa nastaa painamalla.


    • Nimetön

      Tojo kaivoksela,
      "Täytyy uusii koko helahoito ja avaimet".
      Hinta oli n. toi sinun mainitsemasi.
      Nelipyörä HML, "tuo auto pajalle niin irrotetaan avain ja sitten teetät uuden avaimen, niin toimii".
      Toimin jälkimmäisellä tavalla ja lasku oli yhteensä n.100€ luokkaa.
      Avaimen jumiutuminen johtuu sen kulumisesta jolloin pesässä olevat haitat takertuvat siihen kiinni sitä kovempaa mitä kuluneempi avain on.
      Voi olla jotain tekemistä murtosuojauksen / väärennettyjen avainten käytön vaikeuttamisen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      149
      4699
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      190
      4604
    3. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      112
      4522
    4. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4395
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3420
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1617
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      20
      1161
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      176
      1132
    Aihe