Carina E -97 virtalukko

Carina II:lla 730 mk

Onko tälläistä sattunut muille? Toukokuussa virta-avain ei suostunut tulemaan virtalukosta pois. Siihen asti avaimen ulostulossa ei ollut ongelmia. Nyt se on ollut paikoillaan yli 3 kk, muuten avain toimii normaalisti. Huollossa sanoivat, että koko virtalukko tietokoneineen pitää vaihtaa, hinta 4-500€. Olen yrittänyt irrottaa sitä puhdistusairosoleilla ja aseöljyllä turhaan. Onko virtalukossa jokin sähkömagneetti lukitus, joka on väärässä tilassa?

3

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähtee

      kahdella sopivan vahvuisella välys mitta liuskalla, painat ne vaan avaimen kummallekkin sivulle ja saat vedettyä key:n pois.
      Homma korjautuu vaihtamalla lukko pesän ja se ei maksa 4-5 satkua lähellekkään. Lukko pesiä saa samoille avaimen numeroille sarjoitettuna kuin entisetkin on.

      • jumiutumisen

        aiheuttaa ohjauslukon "kieli" joka hiotuu ajan kuluessa teräväksi ja alkaa purra avaimeen, voi ydittää sopivalla viilalla pyödistää. Jujun älyää kyllä kun ottaa lukkopesän irti ja katsoo avaimen reikään. Avainpesähän lähtee irti radio asennossa ja lukkolaitteen alapuolella olevaa nastaa painamalla.


    • Nimetön

      Tojo kaivoksela,
      "Täytyy uusii koko helahoito ja avaimet".
      Hinta oli n. toi sinun mainitsemasi.
      Nelipyörä HML, "tuo auto pajalle niin irrotetaan avain ja sitten teetät uuden avaimen, niin toimii".
      Toimin jälkimmäisellä tavalla ja lasku oli yhteensä n.100€ luokkaa.
      Avaimen jumiutuminen johtuu sen kulumisesta jolloin pesässä olevat haitat takertuvat siihen kiinni sitä kovempaa mitä kuluneempi avain on.
      Voi olla jotain tekemistä murtosuojauksen / väärennettyjen avainten käytön vaikeuttamisen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      145
      11292
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10381
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      198
      6621
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      55
      5808
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      93
      5315
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4503
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4296
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4142
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      140
      3698
    Aihe