Olen lähdössä elokuun viimonen viikonloppu lofooteille ja vielä pohjoisemmas. Millonhan se mahtaa talven tehdä noinkin ylös. Kuitenkin korkeus eroja on melkoisesti ja lämpötilaeroja myös. Kokeneet Norjan matkalaiset kertokaa ihmeessä tartteeko auto vaunu yhdistelmä varustaa jo talvirenkain?
Millon sataa lumet pohjois Norjaan?
3
2531
Vastaukset
- ei lunta
Vilkaseppa tuolta nettikameroita, niin Norjasta ei löydy lunta, kuin Huippuvuorilta.
Tietenkin jossain ylängöllä vuorenkolossa saatta vielä lunta löytyä, mutta se ei näy kuvissa.
http://kamera.kartet.no/
Tietenkin on viisautta varautua huonoihin keleihin tuollakin ja siellä on lailla kielletty autoilu vaarallisilla keleillä ja kesärenkailla.
Talvirenkaita saa useimmilta huoltoasemilta vuokrata. - Kuli Kiirunasta
Sweden Abisko, ensilumi sataa 26.09.2008. klo 04 32. Kilpisjärvellä sataa ensilumi 31.09-08. Kilpisjärven lumensatamisaika riippuu siitä mihin aikaan kauppias jaksaa nousta töihin.
- Norjan suomalainen
He he...no, ei onneksi ihan vielä elokuun lopussa ole odotettavissa lunta edes Finnmarkeniin. Mutta kyllä jo syyskuun lopulla voi kovastikin olla jäätä / luntakin tunturiylityksillä eli korkeimmilla paikoilla. Muuten ainakin Pohjois-Norjan rannikolla lumettomasta maasta saamme ,toivottavasti, nauttia vielä parisen kuukautta.
Hyvää matkaa. Otahan lämmintä vaatetta mukaan, illat ovat koleita jo joka tapauksessa :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131732Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 761283
- 541173
- 741075
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55970Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla7963Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850