Lisäilen tännekin eli
Olemme harkinneet uudeksi perheenjäseneksi käyttölinjaista kultaista tai labradorinnoutajaa tai englannin-tai walesinspringerspanielia. Olemme lapsiperhe ja harrastamme mm. metsästystä. Koiraa tultaisiin käyttämään sorsa- ja kanalintujahdissa.
Pennun ollessa pieni voisimme olla kotona yhteensä pari kuukautta, sitten koira joutuisi olemaan yksin arkisin 6-7 tuntia päivässä.
Pystyykö joku em. koiraroduista olemaan tuon ajan lämpimässä kopissa ja suuressa tarhassa? Tämä ei ole kynnyskysymys, vaan sisälläolokin onnistuisi. Lenkkeilyt ja aktiviteettien tarjoaminen eivät ole ongelma.
Emme ole innostuneita koiranäyttelyistä vaan kaipaisimme nimenomaan tervettä metsästyskaveria ja touhukasta perheenjäsentä. Kertokaa kokemuksianne ja ajatuksianne ko. roduista.
Kysymyksiä koiraa harkitsevalta
2
650
Vastaukset
- Tjoppis
Kokemusta löytyy walesinspringeristä, noista muista roduista ei. Sen voin kyllä sanoa, että ainakaan walesi ei missään nimessä ole ulkokoira, ei siis sovellu olemaan päiviä kopissa/tarhassa. Meillä koira on päivisin yksin n. 8 h, eikä mitään ongelmia ole ollut - ei kärsi eroahdistuksesta.
Walesi on todella ihmisrakas, ystävällinen ja touhukas, metsässä samoilua ja yleensäkin ulkoilua rakastava rotu. Meillä ainakin neiti on todella kova sorsien ja yleensäkin lintujen perään (myös jänikset kelpaavat) ja varmasti siitä saisi hyvän metsästyskaverin jos lajia harrastaisimme.
Walesin kanssa eläminen vaatii hurttia huumoria ja pitkää pinnaa, sen keskittymiskyky ei nimittäin aina ole ihan sieltä parhaimmasta päästä. ;) Kouluttaminen on kuitenkin suhteellisen helppoa, on kovin miellyttämishaluinen ja haluaa olla aina kaikessa mukana mitä perheessä tapahtuu.
Yleisesti ottaen aivan loistava rotu, omaani en mistään hinnasta muuhun rotuun vaihtaisi!
Olen ymmärtänyt että springereistä enkku on enemmän metsästyskoirana käytetty. Kannattaa käydä lukemassa sivustoa: http://www.springerspanielit.com/index_fin.htm josta löytyy hyvää tietoa molemmista roduista.
Onnea koiran hankintaan! :) - welssi
Welssiä voi pitää ulkotarhassa kohtuullisia aikoja, kun sen ensin siihen totuttaa. On myös mahdollista talvella, kun koiralle on järjestetty asiallinen,lämmin koppi. Kovilla pakkasilla ei ollenkaan tarhaan.
Kohtuullisella ajalla tarkoitan esim. normaalia työpäivää (8h). Omat koirani ovat kokoaikaisia sisäkoiria, mutta tuttavapiiristä löytyy muutamia työajat tarhassa viettäviä welssejä ja hyvin ovat pärjänneet.
Welssejä alkuperäiseen tarkoitukseen (Metsästys/jäljestys)käyttäviä ja näistä ominaisuuksita kiinnipitäviä kasvattajiakin on ja tällaiselta koira kannattaa ostaakin jos pentuaan aikoo käyttää metsällä tulevaisuudessa.
Kasvattaja tarjontaa www-osoitteessa:
-> http://www.springerspanielit.com/index_fin.htm
->Valikosta WALESINSPRINGERSPANIELI
-> KASVATTAJIA
PS. Ei ole edes tarpeellista olla kotona koko aikaa pennun ollessa pieni. On ihan hyvä, jos se oppii mahdollisimman pian perheen normaaleihin rutiineihin ja myös yksinoloon. Ei tietenkään muutama päivä alkuun pahaakaan tee =)
Onnea pennunhankintaan! Lyhykäisyydessään tuli tunne, että olette tehneet hyvän ajatustyön koiran hankinnan pohjalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi743338Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj943112SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1783055- 1462496
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562418Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2092236Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi582192Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "142055Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li391770Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4021729