neitsikka

mietinnässä

ja siitä kysyisin neitsikoita omistavilta henkilöiltä. olisiko teidän mielestä mahdollista pitää lintu mukana töissä. Työssäni ajan vähintään 1h/pv. autolla ja joskus kolmekin tuntia. minulla on oma työhuone johon voisin rakennella jotain viihdykettä linnulle. mitä mieltä?

2

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kipp

      Minusta tuo olisi aika stressaavaa linnulle, joka päivä matkustaa paikasta toiseen. Varsinkin talvella ja kylmillä säillä.

      Kyllä lintu pärjää hyvin työpäivän ajan, jos sillä on virikkeitä tai oma kaveri.

    • mikäli

      sillä on tosiaan niitä virikkeitä ja kaveri.

      Ja neitokakaduahan ei saa pitää yksin. Ne ovat parvilintuja ja masentuvat helposti. Tietysti ne kesyyntyvät nopeammin yksin, mutta kaveri on kaikkein paras ratkaisu linnun näkökulmasta katsoen.

      Emojen kasvattama ei ikinä kesyynny niin, että se ei pelkäisi ihmistä aina. Se tietää olevansa lintu ja heti kun vieras tilanne tai ympäristö ihmisineen ilmaantuu, se stressaantuu todella helposti.
      Käsinkasvatettu taas voisi sopeutua toisten ihmisten näkemiseen ja sille voi jopa olla mieluisaa nähdä asuntosi lisäksi koko ulkomaailma. Käsinkasvatettu lintu on kuin koira, se ei pelkää ihmistä mikäli sitä ei ole kohdeltu kaltoin.. Ja usein ne tykkäävät tavata uusia ihmisiä, paitsi jos sitä ei ole nuorena opetettu että muita ihmisiä ei tarvitse vihata. Suurin ongelma käsinkasvatetuissa onkin se, että ne helposti yhteen ihmiseen tai perheeseen leimautuu, eivätkä sitten siedä muita ihmisiä koskevan häntä. Asumustasi se sattaa varjella hyökkäämällä uusia ihmisiä kohti, sillä harvoin tällainen lintu pitää häkkiään kotinaan, koska luulee olevansa ihminen ja ihmisetkään eivät asu häkissä. Tämäkin riippuu siitä kuinka paljon sille näyttää että vieraat ihmiset eivät ole tunkeilijoita.

      Töissä käsinruokittua lintua voi pitää, mutta se yleensä haluaa lennellä ympäriinsä ja katselevan uutta paikkaa. Ainoa mikä minua huolettaa on se, saatko työt tehtyä. Käsinruokittu nimittäin haluaa jatkuvasti huomiota omistajaltaan. Tietysti asiaan vaikuttaa se että maisemat vaihtuvat ja mielenkiintoisia asioita ja ihmisiä ja näkemistä on ympärillä kokoajan. Mutta ongelmia saattaa ilmetä, kun lintu kyllästyy. Se alkaa huutamaan ja pyrkii pois valjaista mikäli pidät sellaisessa. Häkissä taas se ei todellakaan tykkää olla.

      Ei kannata laskea sen varaan, että tämä lintu tulee minun kanssa sitten aina töihin. Katso mikäli se pitää siitä tai ongelmia ei ilmene, voit ottaa sen. Mutta tosiaan älä laske sen varaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      47
      2281
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      71
      2179
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1990
    4. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      39
      1898
    5. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      396
      1735
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1683
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1622
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1504
    9. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      185
      1128
    10. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      987
    Aihe