Terveiset Kultahietikolta ! Oli ihana aurinkoloma.
Lähdimme kokeilemaan Varnaa. Jäimme liian aikaisin pois bussistä jonkun torin kohdalla, jossa oli kauneushoitola.
Kun kiirettä ei ollut, päätimme leikkauttaa tukat, hoidattaa varpaat ja kynnet, alle 10 euroa per nenu koko lysti ja pieni niskahieronta päälle. Kyllä oli ihanaa. Hintaa emme meinanneet uskoa millään, ja tippiä annoimme tietysti, oli loistava palvelu ja laatu.
Lähdimme kokeilemaan Varnaa. Jäimme liian aikaisin pois bussistä jonkun torin kohdalla, jossa oli kauneushoitola.
Kun kiirettä ei ollut, päätimme leikkauttaa tukat, hoidattaa varpaat ja kynnet, alle 10 euroa per nenu koko lysti ja pieni niskahieronta päälle. Kyllä oli ihanaa. Hintaa emme meinanneet uskoa millään, ja tippiä annoimme tietysti, oli loistava palvelu ja laatu.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meille kävi vähä samanlainen juttu, eksyimme reitiltä ja ostimme lukulasit. 15€ kaikki, näkötarkastus, sangat, linssit ja kesti 2 tuntia !!!
Vastapäätä optikkoa odottaessa otettiin kolme kaljaa 80 stotinkia kpl, eli 40 senttiä, ja haettiin rillit pois !
uskomaton kaupunki.
ensi vuonna toisen kerran, varmaan heti keväällä !!!
Elokuussa oli jo vähän ALE-myyntiäkin Varnassa. Tulin tänä viikonloppuna pois. Varnan keskustan liepeillä oli alusvaatekauppa, missä kaikki kauniit alusvaatteet stringit ja rintsikat maksoi levan kappale, siis noin 50 senttiä/kpl.
Kenkiä ja laukkuja oli valtavasti samoin erilaista vaatetta ja ihania hopeakoruja, vähintään alle puolen hinnan Suomeen verrattuna.
Paljonko kalliimpi on Kultahietikko ja onko siellä yhtä paljon kaikkia erilaisia liikkeitä ?
vaikee arvioida, mutta valikoimat on ihan mitättömät turistirysissä ja hinnat karkeesti 3-10 kertaa korkeemmat, riippuu paljo mistä tavarasta tai palvelusta on kyse.
on aina kalliimpaa, eikä siellä ole erikoisliikkeitä. mutta Kultahitikolta varnaan pääsee bussilla nopeasti ja halvalla, taxilla myös.
pelkkää turistikrääsää ja hinnat on kyllä huomattavasti korkeammat kuin varnassa. varnan hintataso on melkeinpä puolet kultahietikon hinnoista. toki varnassakin on kalliimpiakin liikkeitä, mutta esim. mäkkäri ruuat oli puolet halvempia varnassa.
Olen ensi viikolla lähdössä ensimmäistä kertaa Bulgariaan. Olen reissannut yksin Pohjois-Italiassa ja Kreikassa, siellä tuntui ihan turvalliselle liikkua päiväsaikaan yksin. Onkohan ihan turvallista lähteä yksin esim. bussilla kultahietikolta Varnan kaupunkiin? Haluaisin mielelläni matkallani kokea paikallisempaa elämää ja näiden kommenttien perusteella Varmassa on edullisempaa käydä syömässä ja ostoksilla. Varnan iso uusi ostoskeskus kiinnostaa. Ja manikyyri&pedikyyrikin, jos ovat tosi edullisia.
Olen ollut Varnassa usein. Kyllä siellä pärjää niin päivällä kuin yölläkin. Isossa kaupungissa kannattaa aina olla varovainen, rahojaan on turha levitellä kaikkien nähden ja taksien kanssa kannattaa sopia hinta ennakkoon. Varnan keskustassa osalla takseista mittari pyörii 4 - 5 kertaa nopeammin kuin pitäisi eli jos kuski sanoo, että mennään taksamittarin mukaan, kannatta kysyä kilometritaksa. Rehellisiäkin takseja Varnassa on ja taksikuskien kanssa on yleensä helppo päästä sopimukseen oikeasta hinnasta.
Varnan taskuvarkkat näyttävät tekevän päivävuoroa. Varkailla on tiedossa, milloin matkatoimistojen retkibussit tulevat katedraalin eteen. Silloin varkaatkin ovat paikalla. Käsilaukkujen ja muiden tavaroiden kanssa kannattaa olla huolellinen. Irrallinen kassi on kohta jonkun muun olalla. Mutta niinhän voi käydä missä vaan. Illalla ja yöllä varkaita ei näy. Maalaisjärkinen varovaisuus on tarpeen, mutta turhaan ei kannata pelätä.
Varna on hieno kaupunki, siellä on paljon mielenkiintoista ja hinnat ovat edulliset. Itse käyn parturissa ja teetän mittatilauspukuja kaupungissa käydessäni ja tietysti ostan kenkiä. Varnassa on muutama erinomainen ravintola ja suuri joukko hyviä pikaruokapaikkoja. Varnassa on myös vilkas kulttuurielämä kesäaikaan, esimerkiksi musiikkitarjontaa löytyy oopperasta deathmetalliin. Nukketeatterissa kannattaa myös pistäytyä, varsinkin jos mukana on lapsia.
kiva kun laitoit tällästä tietoa
kiitos