Kauhuskenaario

Mitäpä sitten jos asuntojen hinnat ei rommaakaan yhtään, niinkuin nyt vähän näyttää. Joku -5% ja se on siinä tämä matalasuhdanne. Mitä nämä rikkaat vuokralaiset sitten tekevät määräaikaistileillä lojuville rahavaroilleen?
5336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ettei rommaa:)

Vähintäänhän tässä nauttii jatkuvasti parantuvasta valinnanvarasta. Asunto kun ostetaan aina ennenkaikkea kodiksi, eikä sijoitukseksi, niin on erittäin tärkeää ostaa se mahdollisimman mukavalta paikalta ja mukavin ominaisuuksin.

Äänestä
  • Taloudellinen ajattelu on luissani ja ytimissäni, osa minua, osa persoonallisuuttani. Ne jutut vain kiinnostaa minua, opiskelinkin alaa jonkin verran aikanaan.

    Rahoille on aina vaihtoehtoisia kohteita, jos rahaa vain on ;) Silloin, jos haluaa hyödyntää velkavipua, omistusasunto on yleensä turvallisin ratkaisu, tosin juuri nyt en suosittele sitäkään, riskit suuret.

    Mutta jos rahaa on jo, eikä velkavipu enää syystä tai toisesta kiehdo, muut vaihtoehdot ovat ehkä houkuttelevampia, kuin asunto. Varsinkin, kun olen peluriluonne ;)

    Lisäksi on vuokra-asunto varsin mukavalta paikalta, ihan mukavin ominaisuuksin. Talo on jopa hiljaisempi, kuin toissakertainen omistusasunto.
    Ainahan voi tietenkin saada uudet naapurit :(

    Äänestä

  • Vaikka palstan ÄäliöMuuli sanoi että kriisi on jo ohi? Mikä tässä nyt oikein mättää?

    Äänestä

ja se kuule rommaa ja ihan mukavasti pitkin pitkää viivaa ihan tuosenkin vuoden ohi ihan vuoden 2010 korville. Ajattele, niin pitkälle. Niin ne laskukaavat vain osoittavat - ja ihan sama miten päin lasketaan, lopputulos on aina sama. Valitettavasti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voi voi voi -mies kirjoitti:

Mitäpä sitten jos asuntojen hinnat ei rommaakaan yhtään, niinkuin nyt vähän näyttää. Joku -5% ja se on siinä tämä matalasuhdanne. Mitä nämä rikkaat vuokralaiset sitten tekevät määräaikaistileillä lojuville rahavaroilleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu