Kun nyt keväällä haen teknilliseen ja/tai AMK:hon, eikö molempiin haeta erikseen, ts. voin hakea vaikkapa viiteen AMK-linjaan ja viiteen yliopistoon ja katsoa näistä sitten mihin mahdollisesti pääsen? Vai mitenkä prosessi hoituu?
Itsellä kun yliopistoon pääsy tuntuu olevan tuurista kiinni, mutta olisi hyvä yrittää kuitenkin...toisaalta taas jos ei pääse niin olisihan se sitten hyvä päästä mieluisaan amk-paikkaan ilman että ollaan hiuskarvan varassa.
hakemisesta...
3
309
Vastaukset
- .............
AMK-puolella voi käsittääkseni hakea viiteen eri paikkaan. Yliopistoihin voi taas hakea niin moneen kuin haluaa, Teknillisillä korkeakouluilla on yhteishaku (www.dia.fi) jossa voit hakea viiteen koulutusohjelmaan tietyssä järjestyksessä, kauppatieteellisillä on myös tällainen yhteishaku. Voit siis hakea niin moneen yliopistoon kuin haluat poislukien pääsykokeiden päällekkäisyyden ja yhteishakujen rajoitteet.
- .......
Eli jos pääset sisään moneen paikkaan, voit ottaa vastaan ainostaan yhden (korkeakoulu)paikan näistä. Mutta on siis mahdollista saada kutsu vaikka kuinka moneen yliopistoon, kun taas AMK-puolella voi käsittääkseni päästä vain yhteen koska kaikki AMK:t ovat samassa yhteishaku-järjestelmässä.
- Nimimerkki? Jotain syötävää?
....... kirjoitti:
Eli jos pääset sisään moneen paikkaan, voit ottaa vastaan ainostaan yhden (korkeakoulu)paikan näistä. Mutta on siis mahdollista saada kutsu vaikka kuinka moneen yliopistoon, kun taas AMK-puolella voi käsittääkseni päästä vain yhteen koska kaikki AMK:t ovat samassa yhteishaku-järjestelmässä.
Jep, AMK:sta voit hakea viiteen ja ottaa yhden. DIA (TKK, TTY etc.) myös 5, kaupakorkeasta ei varmaa tietoa. Voit myös hakea useampaan eri yliopistoon, mutta tiedekuntien sisällä saataa olla joitain rajoituksia järjestyksen suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879