mihin päin brasiliaa?

Nimetön

olen ajatellut lähteväni brasiliaan joulunjälkeen joulukuussa 2viikoksi. mikä olisi sopiva kohde? jossa olisi: shoppailua, hyvät rannat, hieman myös juhlintaa ja menoa. minkälainen on hintataso? halvempaa kuin thaimaassa vai kalliimpaa? kaikenlaisia kokemuksia voi laittaa. ja ehotuksia hyvästä hotellista.

3

1326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • glo

      Koilisbrasiliassa on valinnan varaa,lähellä päiväntasaajaa aurinkovarma kohde.Brasilia-Suomi seura julkaisi 2003 oppaan Brasilia-käytännön tietoa matkaajille on myyty loppuun,kirjastoista löytyy.Ovat julkaisemassa syksyn aikana uudistettua opasta.Käyppä tuolla seuran sivuilla niin tietoa löytyy.Suosittelen jotain pientä kylä kohdetta ennemmin kuin suurkaupunkia näin aluksi.Esim.Porto de Galinhas on mukava ja suurkaupunki Recife on lähellä 60km.

    • vaikka kuinka paljon

      Oletko siis menossa joulun jälkeen uudeksi vuodeksi? Uusi vuosi (reveillon) on Brasiliassa vähän niin kuin toinen karnevaali ja näkyy myös esim. majoituksen korkeampana hintana. Mutta jos siis haluat uuden vuoden siellä viettää, millaisessa paikassa? Rio de Janeiron Copacabanalla (maailman kuuluisimpia ilotulituksia) vai jossakin pienemmässä paikassa? Hyviä bileitä on varmaankin vähän kaikkialla. Toinen asia sitten tuo shoppailu, suosittelisin sitä varten jotain suurempaa kaupunkia ainakin osaksi aikaa.
      Itse en koko Brasiliaa tunne, esim. eteläosassa Santa Catarinassakin voisi olla upeeta tuohon aikaan vuodesta. Rio de Janeiro ja joku ranta samassa osavaltiossa on "helppo" vaihtoehto, miksei myös yhtä hyvin Nordestessa (siellä koillisessa) vastaavasti joku kaupunki Recife/Fortaleza/Natal/Salvador ja näiden ympäristöt.
      Tulikin matkakuume, ja vielä on 4 kk siihen, että pääsen tuolle suunnalle seuraavaksi!

    • Hyviä muistoja

      Hei, olin pari vuotta sitten Fortalezassa ja se teki kyllä minuun vaikutuksen. Ehdottomasti yksi parhaista retkistä sieltä oli kolmen päivän reissu Jericoacoaraan, hiekkadyynejä, jeeppiajelua siellä ja paljain jaloin kulkua pitkin kylän raittia, missä saattoi köpsötellä aasi vastaan. Voin suositella. Muutoin siellä, ainakin silloin oli todella edullista - ruoka ja juoma halpaa ja mm. itse tulin hankkineeksi kymmenisen paria kenkiä, sillä ne olivat tosi edulliset. Lasten vaatteet samoin erittäin edullisia. Kaikki muu oli positiivista, ainoita miinuspuolia löydän pitkästä lentomatkasta ja vyötärön seudun laajenemisesta (mm. aivan ihania jälkiruokia):-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4594
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      156
      2669
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      104
      2227
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1734
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1706
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1460
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1446
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1418
    9. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      81
      1410
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1391
    Aihe