Avioehto ja

asuntolainat yms.

Meillä on avioehto. Nykyinen asuntomme on ostettu puoliksi, eli kummallakin on oma lainansa, jota lyhentää omaan tahtiinsa.

Nyt näyttää siltä, että meillä on ero edessä.

Miten asuntolainan kanssa menetellään, jääkö molemmille automaattisesti oma lainansa, ja kumpikin saa puolet asunnon myyntihinnasta?

Entäs muu avioliiton aikana hankittu, arvopaperit yms. ?

Niitä on ostellut enemmän tienaava osapuoli. Ovatko ne automaattisesti vain hänen, kun on avioehto?

3

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsadas

      Siis toi tieto "on avioehto" ei mitenkään riitä vastaamaan kysymykseesi, kun siinä avioehdossa voi lukea lähes mitä tahansa. Ennenkuin kukaan voi yrittää edes arvailla miten tapauksessasi menetellään pitäisi ihan oikeasti tietää, mitä avioehdossa ihan oikeasti olette sopineet.

    • Ei avioehdossa ihan mitä tahansa voi lukea... oletan että teillä se melko vakio ... eli ettei kummallakaan ole avio-oikeutta toistensa varallisuuksiin (ennen avioliittoa hankittuun tai sen aikana tulleeseen)

      Silloin kumpikin pitää erossa oman omaisuutensa (ja puolet yhteisestä) sekä vastaa omista veloistaan (ja yhteiset puoliksi)... varakkaamman ei tarvitse maksaa köyhemmälle tasinkoa, toisin kuin avioehdottomassa avioerossa.

      Jos avioehtonne eroaa tästä... tarkenna toki niin vastataan lisää.

    • -----

      Avioehdolla säädetään, onko puolisoilla avio-oikeutta toisen omaisuuteen.

      Se, kenen mikäkin on, on ihan eri asia. Arvopaperien osalta tilanne on selkeä. Se, jonka nimiin paperi on merkitty, on normaalisti omistaja. Eli kummanka arvo-osuustilillä merkintä on?

      Irtaimen ryönän suhteen tilanne on monimutkaisempi. Yleensä moottoriajoneuvot, aseet tms rekisteröitävät tavarat ovat sen, jonka nimissä ovat. Jotkut vermeet taas yleensä sen, joka ne on ostanutkin. Sitten taas toiselle ostetut lahjat ovat lahjansaajan omaisuutta. Yhteiseen talouteen yhteiseen käyttöön hankitut kapineet saatetaan katsoa yhteisiksi vaikka vain toinen olisi ne maksanutkin. Tosin näistä kinaaminen juristien kanssa tulee helposti kalliimmaksi kuin mahdollisesti saatava voitto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      176
      7343
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      65
      4080
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      371
      3563
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      136
      3158
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      90
      2967
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      27
      2495
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      60
      2010
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1943
    9. 18
      1803
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1724
    Aihe