Avioehto ja

asuntolainat yms.

Meillä on avioehto. Nykyinen asuntomme on ostettu puoliksi, eli kummallakin on oma lainansa, jota lyhentää omaan tahtiinsa.

Nyt näyttää siltä, että meillä on ero edessä.

Miten asuntolainan kanssa menetellään, jääkö molemmille automaattisesti oma lainansa, ja kumpikin saa puolet asunnon myyntihinnasta?

Entäs muu avioliiton aikana hankittu, arvopaperit yms. ?

Niitä on ostellut enemmän tienaava osapuoli. Ovatko ne automaattisesti vain hänen, kun on avioehto?

3

1098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsadas

      Siis toi tieto "on avioehto" ei mitenkään riitä vastaamaan kysymykseesi, kun siinä avioehdossa voi lukea lähes mitä tahansa. Ennenkuin kukaan voi yrittää edes arvailla miten tapauksessasi menetellään pitäisi ihan oikeasti tietää, mitä avioehdossa ihan oikeasti olette sopineet.

    • Ei avioehdossa ihan mitä tahansa voi lukea... oletan että teillä se melko vakio ... eli ettei kummallakaan ole avio-oikeutta toistensa varallisuuksiin (ennen avioliittoa hankittuun tai sen aikana tulleeseen)

      Silloin kumpikin pitää erossa oman omaisuutensa (ja puolet yhteisestä) sekä vastaa omista veloistaan (ja yhteiset puoliksi)... varakkaamman ei tarvitse maksaa köyhemmälle tasinkoa, toisin kuin avioehdottomassa avioerossa.

      Jos avioehtonne eroaa tästä... tarkenna toki niin vastataan lisää.

    • -----

      Avioehdolla säädetään, onko puolisoilla avio-oikeutta toisen omaisuuteen.

      Se, kenen mikäkin on, on ihan eri asia. Arvopaperien osalta tilanne on selkeä. Se, jonka nimiin paperi on merkitty, on normaalisti omistaja. Eli kummanka arvo-osuustilillä merkintä on?

      Irtaimen ryönän suhteen tilanne on monimutkaisempi. Yleensä moottoriajoneuvot, aseet tms rekisteröitävät tavarat ovat sen, jonka nimissä ovat. Jotkut vermeet taas yleensä sen, joka ne on ostanutkin. Sitten taas toiselle ostetut lahjat ovat lahjansaajan omaisuutta. Yhteiseen talouteen yhteiseen käyttöön hankitut kapineet saatetaan katsoa yhteisiksi vaikka vain toinen olisi ne maksanutkin. Tosin näistä kinaaminen juristien kanssa tulee helposti kalliimmaksi kuin mahdollisesti saatava voitto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      268
      9409
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2811
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      245
      2028
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1940
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1447
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      71
      1438
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      131
      1363
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      931
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      848
    Aihe