Meillä on avioehto. Nykyinen asuntomme on ostettu puoliksi, eli kummallakin on oma lainansa, jota lyhentää omaan tahtiinsa.
Nyt näyttää siltä, että meillä on ero edessä.
Miten asuntolainan kanssa menetellään, jääkö molemmille automaattisesti oma lainansa, ja kumpikin saa puolet asunnon myyntihinnasta?
Entäs muu avioliiton aikana hankittu, arvopaperit yms. ?
Niitä on ostellut enemmän tienaava osapuoli. Ovatko ne automaattisesti vain hänen, kun on avioehto?
Avioehto ja
3
1082
Vastaukset
- sdsadas
Siis toi tieto "on avioehto" ei mitenkään riitä vastaamaan kysymykseesi, kun siinä avioehdossa voi lukea lähes mitä tahansa. Ennenkuin kukaan voi yrittää edes arvailla miten tapauksessasi menetellään pitäisi ihan oikeasti tietää, mitä avioehdossa ihan oikeasti olette sopineet.
Ei avioehdossa ihan mitä tahansa voi lukea... oletan että teillä se melko vakio ... eli ettei kummallakaan ole avio-oikeutta toistensa varallisuuksiin (ennen avioliittoa hankittuun tai sen aikana tulleeseen)
Silloin kumpikin pitää erossa oman omaisuutensa (ja puolet yhteisestä) sekä vastaa omista veloistaan (ja yhteiset puoliksi)... varakkaamman ei tarvitse maksaa köyhemmälle tasinkoa, toisin kuin avioehdottomassa avioerossa.
Jos avioehtonne eroaa tästä... tarkenna toki niin vastataan lisää.- -----
Avioehdolla säädetään, onko puolisoilla avio-oikeutta toisen omaisuuteen.
Se, kenen mikäkin on, on ihan eri asia. Arvopaperien osalta tilanne on selkeä. Se, jonka nimiin paperi on merkitty, on normaalisti omistaja. Eli kummanka arvo-osuustilillä merkintä on?
Irtaimen ryönän suhteen tilanne on monimutkaisempi. Yleensä moottoriajoneuvot, aseet tms rekisteröitävät tavarat ovat sen, jonka nimissä ovat. Jotkut vermeet taas yleensä sen, joka ne on ostanutkin. Sitten taas toiselle ostetut lahjat ovat lahjansaajan omaisuutta. Yhteiseen talouteen yhteiseen käyttöön hankitut kapineet saatetaan katsoa yhteisiksi vaikka vain toinen olisi ne maksanutkin. Tosin näistä kinaaminen juristien kanssa tulee helposti kalliimmaksi kuin mahdollisesti saatava voitto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712446Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635457Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2072741Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172015Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756