ollaan lähdössä lauantaina reissuun, ja tarkoitus olis olla 3 yötä. koska 2 tyttöä lähdössä, kyselisin hiukan turvallisuudesta, uskaltaako liikkua iltaisin tyttöporukalla? mitä alueita tulisi välttää?
ovatko taksit 'turvallisia'?
hotellimme on abak hotell, sijaitsee osoitteessa beethovena 8. onko alue hyvää, onko kävelymatka vanhaan kaupunkiin?
GDANSK
4
4289
Vastaukset
Huono viesti: Hotelli on Gdanskan kaupunkialueella, mutta melko kaukana Gdanskin vanhasta kaupungista, n 2,5 kilometriä. Kävellä voi päivällä, illalla kuitenkin mieluummin liikutaan taksilla (turvallisia ovat).
Hyvä viesti: Hotellin ja vanhan kaupungin välillä kulkee useita busseja, mm. 115, 130, 131 ja 184, paras pysäkki lienee Cyganska Góra, tässä bussikartta: http://www.zkm.pl/visualsys/schematy/mapabus2008b.gif . Taksitkin ovat edullisia, maksu kilometriltä euroiksi muutettuna 0,80 - 1,00 euroa ( starttimaksu, 1-2 eur).
Joo, te nyt menette sinne ABAK:iin, muille nuorille (koululaisille, opiskelijoille) neuvoksi kuitenkin tämä. Edullisempi (ja vaatimattomampi toki) majoitus löytyy tästä: http://www.ssm.gda.pl/index3.php?lang=gb . Niistä kolmesta uusin (ja parempi) on SSM Grunwaldzka, mutta ydinkeskustassa sijaitsee SSM Nr 1/ Walowa (yöpyminen 2 hengen huoneessa 10 euroa per henkilö, aamianen sisältyy).
Vinkki: Kolmoiskaupungin kartta: http://www.trojmiasto.pl/mapa/Lähellä ABAK- hotellia on suuri ostoskeskus; Beethovenin kautua pitkin (keskustasta poispäin) n. 800 metriä, mm. Carrefour.
- Kimble1234
pee1 kirjoitti:
Lähellä ABAK- hotellia on suuri ostoskeskus; Beethovenin kautua pitkin (keskustasta poispäin) n. 800 metriä, mm. Carrefour.
Itse olin ti-to heinäkuussa juuri kuumimpana ajankohtana. Siinä olikin koko kesälomani ainoat kesäiset päivät.
Lennon kesto Gdanskiin on reilusti lyhyempi mitä lupaavat. olisiko 45min oikea lentoaika.
Hotellini oli samaisella kadulla mutta nimeltään Villa Angela. Halpa mutta hyvä majatalotyyppinen vaihtoehto. Lähellä huoltoasema josta saa 24h juotavaa ja elintarvikkeita. Naapurissa oli myöskin Lidlin tyyppinen ruokakauppa.
Turvallisuus:
Kerran illalla kulkiessamme vanhassa kaupungissa paikalliset yrittivät tönäistä kävelytiellä meitä. Eivät onnistuneet.
Poliiseja on pilvin pimein joka puolella. Kävelypartioita sekä poliisiautoja jopa 3 auton letkoissa partioi kadulla. Osa lienee jonkinlaisia sotilaspoliiseja, koska autot ovat vihreitä ja lasit teräsristikoilla suojatut.
Syöminen:
Perus pikaruokaa saa McDonaldsin lisäksi myös KFC:stä.
Madison gallerystä löytyy myöskin Subway.
Vanhassa kaupungissa on viehettäviä ravintoloita, mutta en tiedä niiden aukioloista näin syksyllä. Ruoka ja juoma on halpaa ja hyvää.
Shoppailu:
Gdanskin keskustassa ei varsinaisia shoppailupaikkoja juuri ole Madison Galleryä lukuunottamatta. Merkkiputiikkeja ei varsinaisesti ole, mutta H&M tyyppinen New Yorker voi olla monelle todellinen paratiisi.
Sitä voi hyvin verrata Ruorsalaisiin Big Bookiin, Ginaan ja Hennesiin.
Kaikki alueen ostoskeskukset ovat toistensa kopioita. Baltic Gallery erottuu hieman muista edukseen. Kyseessä on todella massiivinen ostoskeskus jossa kansainväliseen tyyliin ruokapaikat ovat ryppäässä.
Täältä löytyy melkein ne ainoat erikoisliikkeet koko kolmiokaupungin alueelta.
http://www.galeriabaltycka.pl/
Sopot:
Aivan mahtava paikka ainakin kesällä. Tuhannet ihmiset hiekkarannoilla ja hienot hotellit rantatörmällä toivat mieleen etelän tunnelman.
500m pitkä laituri/aallonmurtaja on kokemisen arvoinen. Suosittelen sen päässä olevaa ravintolaa. En ole mistään Suomesta saanut niin tasokkaita juomia. 10€ maksoi drinkki, mutta sitä tehtiinkin liki 10 minuuttia.Useita eksoottisia hedelmiä oli murskattuna ja coctailtikun päässä koristeena. Maku oli loistava.
Liikkuminen:
Gdanskista Sopottiin maksoi junalla muistaakseni 1,10 euroissa.
Paikallisbussi ja Trämi(Raitiovaunu) maksoivat myös euron luokkaa ehkä hieman allekkin.
Kaveri meni pummilla joka kerta, mutta itse maksoin kiltisti joka matkasta.
- yksiväsynytmatkustaja
http://www.tripsteri.fi/gdansk/
Vaikka keskustelu vuodelta 2008, tässä hyvä opas ja käytännön vinkkejä muille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477715
- 334273
- 573745
- 503210
- 172906
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons682632- 642508
- 572444
- 402349
- 162296