Sukellusta Palawanilla

SnoukkaBoy

Hei!

Olen menossa Tammikuussa 2009 Palawanille ja tarkoitus olisi sukeltaa siellä.

Näkyvyyden puolesta netissä on mainittu, että kesäkuukaudet ovat parasta aikaa sukeltaa.

Onko kellään kokemusta tammikuuusta? Onko sukeltaminen noihin aikoihin sen arvoista? Vai kannattaako minun keskittyä sukeltamaan esimerkiksi Batangasin seudulla, jossa asustelen myös. Palawanillahan on muutakin tekemistä :)

-Snoukkaboy

1

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balicasag

      Moi, tulin viime Sunnuntaina Palawanilta, Coron nimisesta paikasta ja olin siella parisen viikkoa. Dive Master kertoili, etta juuri Tammi - Helmikuussa on paras nakyvyys.

      Coronissa on parikymmenta Japanilaista hylkya 80 - 160 m pitkia ja lahes kaikkiin hylkyihin paasee sisalle. Hylyt on 15 - 35 m syvyydessa, joten vahintaan Advance tason kortti pitaisi olla plakkarissa. Sukelluksen osalta Coronissa ei ole paljon muuta nahtavaa, kuin nuo hylyt. Kavin tosin Barracuda jarvella ja erikoista siella oli se, etta vesi pinnassa 30 ja 25 m 38, eli tuliperainen jarvi ja vesi 50/50 suola / makea. Em. Paikassa ei ole juurikaan elamaa, silloin talloin Barracudia, mutta mina en nahnyt.

      Coronin yli oli mennyt pieni Taifuuni juuri ennen meidan matkaa ja nyt vedet oli sekaisin, nakyvyys siina 8-15 m.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5780
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4737
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4212
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      66
      3714
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3671
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3401
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      87
      3382
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      69
      3233
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2921
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2591
    Aihe