Sukellusta Palawanilla

SnoukkaBoy

Hei!

Olen menossa Tammikuussa 2009 Palawanille ja tarkoitus olisi sukeltaa siellä.

Näkyvyyden puolesta netissä on mainittu, että kesäkuukaudet ovat parasta aikaa sukeltaa.

Onko kellään kokemusta tammikuuusta? Onko sukeltaminen noihin aikoihin sen arvoista? Vai kannattaako minun keskittyä sukeltamaan esimerkiksi Batangasin seudulla, jossa asustelen myös. Palawanillahan on muutakin tekemistä :)

-Snoukkaboy

1

554

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balicasag

      Moi, tulin viime Sunnuntaina Palawanilta, Coron nimisesta paikasta ja olin siella parisen viikkoa. Dive Master kertoili, etta juuri Tammi - Helmikuussa on paras nakyvyys.

      Coronissa on parikymmenta Japanilaista hylkya 80 - 160 m pitkia ja lahes kaikkiin hylkyihin paasee sisalle. Hylyt on 15 - 35 m syvyydessa, joten vahintaan Advance tason kortti pitaisi olla plakkarissa. Sukelluksen osalta Coronissa ei ole paljon muuta nahtavaa, kuin nuo hylyt. Kavin tosin Barracuda jarvella ja erikoista siella oli se, etta vesi pinnassa 30 ja 25 m 38, eli tuliperainen jarvi ja vesi 50/50 suola / makea. Em. Paikassa ei ole juurikaan elamaa, silloin talloin Barracudia, mutta mina en nahnyt.

      Coronin yli oli mennyt pieni Taifuuni juuri ennen meidan matkaa ja nyt vedet oli sekaisin, nakyvyys siina 8-15 m.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      666
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      97
      599
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      57
      586
    7. 41
      529
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe