Ongelmani on että hyvin usein menkkojen jälkeen on kauheaa kutinaa alapäässä.Mulla on ollut pari kertaa hiivasienitulehdus,mut tää ei tunnu sellaselt.Johtuukohan se siitä että alapään ph-arvo heittelee menkkojen jälkeen?
Sitten sellasta kyselisin että voiko canesten-voidetta käyttää tavalliseen alapään kutinaan esim. menkkojen jälkeen kun kutisee?vai onko se vaan tarkoitettu kuuriluontoiseksi voiteeksi?
Kiitos jo paljon etukäteen vastauksista :)
Sitten sellasta kyselisin että voiko canesten-voidetta käyttää tavalliseen alapään kutinaan esim. menkkojen jälkeen kun kutisee?vai onko se vaan tarkoitettu kuuriluontoiseksi voiteeksi?
Kiitos jo paljon etukäteen vastauksista :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yksi kuukautisiin liittyvän kutinan syyllinen on kertakäyttöiset terveyssiteet, joissa olevat kemikaalit ärsyttävät ihoa. Kannattaa vaihtaa kertakäyttöiset siteet ja phs:t kestositeisiin. Valmistajia ja jälleenmyyjiä löydät täältä: http://kuukuppikunta.net/ala.php?sivu=muut
Peset kuukautisten aikana varmasti enemmän kuin tavallisesti ja käytät luultavimmin joko sidettä tai tamponia. Ne vievät limakalvoilta tasapainon.
Apteekista ihan hapan pesuaine, esim. Avecyd tai Lactacyd (näissä pH on alhaisin), ja kuukautissuojaksi kuukuppi tai kestoside (tai yrität etsiä mahdollisimman vanhanaikaisen siteen, ei näitä uusia Alwaysejä, jotka perustuvat geelirouheisiin).
Jos ajatus kestosuojista ällöttää, voi lisäapua saada Lactalista tai gynocapseista, tai sitten ihan Bulgarian jugurtilla pesusta, näitä siinä vaiheessa kun vuoto alkaa hiipumaan. Olennaisinta olisi saada emätintä happamaksi ja kosteaksi.
Hiiva tulee ennen pitkää vastustuskykyiseksi hiivalääkkeelle, joten hiivalääkettä ei saisi käyttää satunnaisesti silloin tällöin vain ainoastaan selvään hiivaan ja kuuri kerrallaan. Kuivuneisiin limakalvoihin tai huonoon happamuustasapainoon hiivalääkkeestä ei ole mitään hyötyä.