Miten usein teidän kissanne kakkaa, minkä verran suunnilleen kerralla ja minkälaista uloste on? Meillä on ollut aiemmin kissa, joka yleensä kakkasi pieniä kovia papanoita, joskus jonkun pienen pötkylän. Kakka oli kovahkoa eikä juuri haissut. Uusin tulokkaamme, parivuotias leikattu kolli (tullut toisesta perheestä) kakkaa aivan käsittämättömiä määriä (mielestäni). Ei välttämättä kakkaa kuin kerran päivässä mutta ulostetta on aina vähintään 2 todella isoa pötkylää, joskus siihen lisäksi löysähkö kasa. Haju on sanoinkuvaamaton.
Kissa on "perusterve", eli mikään ei anna ymmärtää että ulostemäärän ja koostumuksen takana olisi joku sairaus. Syö vielä samaa ruokaa kuin aiemmassa kodissa, eli esim. whiskas ja kitekat märkäruokapusseja, ja raksusekoitusta jossa on jotain eläinkaupan ja marketin raksua sekaisin.
Kissa myös juo ja pissaa aika paljon, ja näin on siis kuulemma ollut ihan pienestä pitäen, ja kakkamääräkin ollut siis aina melkoinen eli ei ole uusi asia.
Onko tuollaiset "koiran kokoiset" ulostemäärät normaaleja, ja toisaalta voisiko asialle tehdä jotain että kakasta tulisi kiinteämpää ja vähemmän haisevaa?
Kissa kakkaa paljon?!
10
7164
Vastaukset
- esimerkiksi
tällaista ruokaa: http://www.royalcanin.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=93&Itemid=151
vähentää ulosteen määrää ja muutenkin parantaa ruuansulatusta.- Alkup.
Tuo ruoka vaikuttaisi olevan just sitä mitä tarvitaan. Taidanpa kokeilla ja katsoa kuin käy!
- duski
Ei tuo ihan normaalia ole. Sen aiemman kissan kakka kuulostaa sellaiselta, mitä kissalla kuuluu ollakin.
Noi mainitsemasi ruuat on ihan perberistä, laita heti vaihtoon. Etenkin niissä oleva vilja (todnäk vehnä) laittaa jaskan haisemaan. Kissa ei tee jollain viljalla yhtikäs mitään, sen ruuansulatuselimistö ei pysty hyödyntämään sitä, joten kaikki syöty vilja tulee toista kautta ulos. Etenkin se vehnä vielä allergisoikin kissan herkästi.
Jos välttämättä haluaa marketista ostaa märkäruokia, niin katso ettei niissä nyt ainakaan ole tuoteselosteessa viljaa (paljon parempaa ruokaa saa eläinkaupasta). Raksuja ei marketista kannata ostaa laisinkaan, niissä ei ole mitään hyvää. Raksuissa kannattaa huomioida, että niissä on aina jonkin verran viljaa, koska muuten ne raksut ei pysy kasassa. Raksuissa kannattaakin katsoa, mitä viljaa on käytetty. Riisi sulaa kissoilla melko hyvin eikä allergisoikaan vehnän tavoin.
Kannattaa myös katsoa, että madotus on kunnossa. - 18 viikkoa...
..kakkaa mielestäni aivan liikaa, 3 kertaa päivässä n. 3 lakritsapötkön kokoista kakkaa, ei löysää, mut huolestuttaa, et jääkö elimistöön yhtään ruokaa/ravintoa. Madottanut olen, et ei niitäkään pitäisi olla. Onko normaalia?
- sama ongelma
meidän kissa 1,5v vanha, todella pienikokoinen naaras paskoo 6 läjää päivässä ja kusee 2 kertaa.. oli veljen 3 kissaaa hoidossa eikä ne paskonut edes yhteensä läheskään yhtäpaljon :/
- ei normaalia
Molemmat kissani ulostavat maksimissaan kerran päivässä, ulosteen koostumus on niin kova, että pökäleen voi vaikka nostaa heti pystyyn ja pysyy koossa.
Ulosteen määrää ja hajua kasvattavat viljat, lihaa ja laadukasta ruokaa syövät kissat ulostavat selvästi maltillisemmin. Kitekatit ja marketin viljapitoiset ruuat siis pois, niin tuotoksetkin vähenevät. - Kissa ei ole pehmolelu
Ei kissan ulosteen kyllä mitään kanin kakkaa kuulu olla ja kyllähän se kaikilla eläimillä haisee. Ihme olisi jos ei haisisi. Enemmän nestepitoista ruokaa papanoita päästelevälle. Sen ulosteen koostumuksesta pitäisi olla huolestuneempi kuin kollin. Kyllähän kulmakunnan kunkun jätösten pitääkin haista jotta muut kissat tietävät kenen reviirillä liikkuvat!
- janitski
Giardia aiheuttaa löysiä ulosteita ja se haisee todella pahalta. Voi kokeilla giardian häätöä Axilurilla 5 vrk, viikon tauko ja uudelleen 5 vrk. Kuurien aikana hiekkis pestään monta kertaa kloriitilla, ja koko huusholli siivotaan kloriitilla ja saunotetaan tekstiilit, joita ei voi pestä 60 asteessa. Hirveä homma.
Jos ei Axilur auta, hanki eläinlääkäriltä antibiootit. Kannattaa kyllä tehdä ulostesti giardian toteamiseksi ihan ensin.- pahahaju
Mitä jos tommonen kissa ulostaa ulos Tarttuuko muihin kissoihin,tai eläviin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218636Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307897Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105478Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825119Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294929Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373447- 1253164
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353056Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853049Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252660