Orjatyön lopettamiseksi kaikkien työttömien pitäisi järjestäytyä. Jos jotain on jo tekeillä, vinkatkaa. Liityn välittömästi.
Työttömien
järjestäytyminen?
9452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tekeillä on. Liittyä ei vielä voi, mutta kehittelytyöhön voi osallistua. Tutustupa tuon foorumin antiin:
http://yhteiskuntakriittinen.phpbb.fi/index.php?sid=f933e870cd8ff6165a13fc9063e5d452
Jotta kaikkeen pystyt tutustumaan, se edellyttää rekisteröitymistä.
Ei tuollainen roska ketään fiksua työnhakijaa kiinnosta. Mitä tuo esim. saa aikaan? Onhan jo olemassa Työttömien valtakunnallinen yhteistoimintajärjestö (TVY ry.) kattojärjestö http://www.tvy.fi/ ja lukuisia aktiivisia toimivia työttömien yhdistyksiä ympäri suomea! Siellä on selkeät käytännön näytöt työttömien tukemisesta ja auttamisesta.
TVY ja alajärjestöt eivät työttömien asioita aja. Ne on ostettu systeemille avustuksien avulla. TVY käyttää myös orjatyövoimaa.
Asuin muutaman vuoden Salossa. Siellä työttömien yhdistys toimii kaupungin tiloissa ja sitä johtaa tehtävään kaupungin palkkaama virkamies, joka ei koskaan ole työtön ollut. No, toimintakin on sitten sen mukaista...
Jos Salossa ovat jäsenet työttömien yhdistyksessä johtokunnassa valinneet noin, niin toiminta asiallista. Esim. kaupunki, RAY, AY-liike, toki edistää tukemalla suomalaisten työkykyä, terveyttä humaania toimintaa ja kansalaisten sosiaalista hyvinvointia. Työttömien yhdistysten johtokunta taas valitaan sääntömääräisessä vuosikokouksessa aktiivijäsenien kannatusten mukaisesti. Oletko itse edes ollut järjestötoiminnassa mukana, kun et toimintaa tunne?
Ilmeisesti Salon työttömien yhdistys on ry vain nimellisesti.
TVY on establishmentin järjestämää näpertelyä typeryksille. Vallitseva eliitti rahoittaa TVY toimintaa jolla se saa työttömät tyytymään saviastioiden valmistukseen ja muuhun näpertelyyn.
Oikea valta on puolueissa! Vain puoluetoiminnan kautta voidaan muutos saavutta.
Kun tilastokikkailut siivotaan pois, huomataan että suomessa on 600.000 työtöntä. Työttömät ovat suurin yhteiskuntaluokka. Työttömät käyttävät joukkovoimaansa hyväkseen. Työttömien luokka käyttää kaikkia luokkasodan keinoja tavoitteidensa saavuttamiseen. Työttömien luokan poliittiset tavoitteet:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000035220436
Työvoimapalveluita saatava kohdennettua paremmin
Voisitte oikein porukalla ottaa käsittelyynne työvoiman palvelukeskukset, jotka auttavat työttömiä työelämään. Joukkovoimalla kannattaisi penätä syytä, miksi niin harvat työttömät ovat päässeet nauttimaan työvoiman palvelukeskusten hyvistä palveluista.
Tarvitsee pitää oikein kunnon palopuheet päättäjille ja kansalle, että työttömille kelpaisivat työvoiman palvelukeskusten palvelut, näin työvoimaa ei tarvitsisi rahdata ulkomailta suomeen. Tulisihan halvemmaksi työllistää suomalainen, eikä tarvitsisi kallista kotouttamis- ja kielikurssia.
Kun työtön palkattaisiin palvelukeskuksen oivallisen työvoimapalvelun seurauksena työhön, josta saa palkkaa niin lisääntyy myös ostovoima! Ette tällaista varmaan ole ymmärtäneet pienissä piireissänne? Ja kun tulee lisää ostovoimaa, yritykset säilyvät ja taas palkkaavat lisää työvoimaa menekin edistämiseksi.
Uusia työpaikkoja syntyy koko ajan ja on jo työvoimapulaa sekä kohtaanto-ongelmat pahenevat. Verorahat menisivät parempaan käyttöön, mikäli työvoiman palvelukeskuksia heti lisättäisiin! Kunnollisten työtä tekevien veronmaksajien mielestä tämä tosiaan kannattaa. Opastusta, harjaantumista, valmennusta ja kuntouttavaa työtoimintaa tulisi siis heti lisätä. Ja taas säästyisi yhteiskunnan varoja, kun työttömiä saadaan työmarkkinoille.
Työttömällä ei oikeutta puolustaa asioita eikä järjestäytyä, siitä pitää huolen maan hallitus