Kuinka ankkuroin tekstin kuviin?

Opiskelija ljklkjlkj

Tarkoitus siis olisi että kuvateksti liikkuisi koko ajan kuvan mukana, tarkemmin sen yläpuolella.

1

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haluat siis kuvaotsikon kuvan yläpuolelle? Alareuna ei kelpaa?
      Onnistuu kyllä, mutta vaatii pienen vippaskonstin.

      Ensin helpompi tapaus, eli kuvaotsikko alareunaan:
      1. lisää kuva,
      2. napsauta kuvaa hiiren kakkosnapilla,
      3. kirjoita Kuvaotsikko-kenttään haluamasi teksti ja valitse haluamasi ominaisuudet,
      4. paina OK

      Komento luo kuvan ympärille kehyksen, jonka alareunaan kuvaotsikko tulee. Tuolla ominaisuuksissa on myös Sijainti-valikko. Valitettavasti vaan se on inaktiivinen eikä sitä voi muuttaa (ohjeiden mukaan valinta on mahdollinen joillekin objekteille, näköjään kuvalle ei).

      Vippaskonsti:
      Luo kuvalle tyhjä kuvaotsikko yllä mainitulla tavalla (jätä Kuvaotsikko-kenttä tyhjäksi ja valitse Luokka-valikosta ).
      Kuvan ympärille luodaan kehys, jonka reunat näkyvät harmaina viivoina (eivät tulostu paperille). Valitse KEHYS napsauttamalla kehyksen reunaviivaa (älä siis valitse kuvaa, vaan kehys). Napsauta kehystä hiiren kakkosnapilla ja valitse Kuvaotsikko. Kirjoita kuvaotsikko ja valitse haluamasi luokka. Nyt voit Sijainti-valikosta valita Ylhäällä (kehykselle tämä valinta näköjään on mahdollinen).

      Tässä siis kuvan ympärille luotiin kehys, jonka alareunaan tuli tyhjä kuvaotsikko. Tämän kehyksen ympärille luotiin toinen kehys, jonka yläreunaan tuli haluttu kuvaotsikko. Kehykset tai tyhjä kuvaotsikko eivät tulostu paperille, joten ylimääräinen kehys ei haitanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe