Miksei voisi olla sellainen liittymä ABC:lle, että kun tullaan etelästä päin niin voisi kääntyä suoraan vasemmalle, jos haluaa ajaa huoltoasemalle? Niin kyllä monet näyttää tekevänkin. Jopa linja-auton olen nähnyt vääntäytyvän siitä keltaisen viivan yli ABC:lle vaikka vaikeaa näkyi olevan pitkän auton "taivuttelu".
Nykyinen liittymä on rakennettu kuin liikennettä olisi hyvinkin paljon.Ihmisiä suorastaan houkutellaan ajamaan väärin. Hölmöä minusta! Eikö olekin?
Nykyinen liittymä on rakennettu kuin liikennettä olisi hyvinkin paljon.Ihmisiä suorastaan houkutellaan ajamaan väärin. Hölmöä minusta! Eikö olekin?
Vastaukset 12
Vanhimmat
kajaanin homma on aina!Kaikki päin persettä.Hyvä herrat jatkakaa samaan malliin.
Turvallisuuden takia se sellainen on ettei päätiellä tarvitse pysähdellä odottamaan vasemmalle kääntymistä varten. Sitten kun onnettomuus sattuisi itketään miksei ole turvallisempaa ratkaisua. Jos ei osaa ajaa opasteiden ja sääntöjen mukaan niin kortti pois tai autokouluun. Aika tyhmältä vaikuttaa maisteri.
tuli tuolle alueelle jo kauan ennen tätä ABC:tä. Ei niitä teitä niin vaan käännellä jälkikäteen.
hölmöä ole. Hölmöä on sen sijaan oikaista.Ajan joka aamu etelästä päin ja käyn ABC;llä eikä koskaan ole edes tullut mieleen oikaista kääntymällä vasemmalle sillä siinä ei voita monta sekuntia.Aja mieluummin tiellä rajoituksien mukaan äläkä matele tien tukkona niin voitat sen kiertämisen aiheuttaman ajan moninkertaisesti. Ei ole ihme jos onnettomuuksia sattuu kun tuollaisia kuljettajia on liikenteessä.
Eiköhän me itsekukin olla luettu viimeaikoina esimerkiksi moottoripyöräilijöiden eteen kääntyvistä autoilijoista, joten minun mielestä lisää vain tuollaisia kiertoteitä, jossa ei käännytä vasemmalle. Parantaa turvallisuutta ja sujuvuutta.
salme ope on oikeassa.Turha kiertoliittymä siinä on ja turhaa pensan kulutusta.
Toki ympräistöasioista kannattaa pitää huolta, ylimääräistä öljyperäisten tuotteiden käyttöä tulisi välttää, mutta... arvokkaammaksi lasken kyllä ihmisten hengen säästämisen. Joten mietippä turvallisuusasioiden kannalta ystävä hyvä.
...vastaantulevien kaistan yli ajaminen, pysähtyminen ja kääntyminen 80 alueella... Ei ole ihan noin yksinkertaista.
Ja käy katsomassa muualla suomessa miten liittymät on toteutettu...ihan samalla tavalla. Joissain paikoissa ABC:t ovat monen mutkan takana koska ne on rakennettu vasta tien rakentamisen jälkeen ja liittymät on pitänyt tehdä uusiksi.
Onneksi tuon kohdalla on 60 rajoitus. Jos olisi 80 niin olisi jo kolahtanut noiden idiottien takia, jotka eivät osaa kääntyä oikealle ja kiertää ABC-asemalle.
Ihan hyvä tuo risteys on. Iisalmessa sitä jo
vähän joutuu kiertämään, että ABC:lle
pääsee, mutta hyvinhän nuo sinnekkin ihmiset
on löytäny.
No onko tuo nyt niin mahdotonta kääntyä sinne oikealle?
lihava akka joka aina ABC;llä ajaa farkku mersunsa invapaikalle. Lienetkö aivoinvalidi kun ei näytä olevan muuta ulkoista vammaa kuin 80kiloa ylipainoa.