ulkomailla? Eli haluaisimme että sukulaiset muistaisivat meitä häälahjan sijaan avustuksella matkaamme varten. Mutta mutta, matka on siis aloitettava ennen häitä ja lisäksi on se ongelma ettei lahjatoivetta voi laittaa kutsuun koska mitään kutsuja ei olla lähettämässä (häät siis ulkomailla) Miten muut ovat menetelleet tälläisessä tilanteessa, en löytänyt naimisiin infostakaan tai juhlakirjoista mitään tähän liittyvää.
Vastaukset 7
- kaasoliina
Siis---mitä! Ottakaa laina matkaan ja maksakaa myöhemmin? Pyytäkää lahjoituksia vain jos aiotte järjestää juhlatkin? En tainnut ymmärtää koko juttua....
- minäkään
tai sitten ymmärsimme molemmat..?
Haluaa häälahjan ihmisiltä joita ei kutsu hääjuhlaan!!!???
- mitä?
Jos nyt oikein ymmärsin, ette ole järjestämässä häitä? Ihan lähipiiri (vanhemmat, isovanhemmat) voivat rahalahjalla muistaa jokatapauksessa, mutta muutoin ette tietenkään mitään lahjoja tule saamaan - tai ette missään nimessä niitä ainakaan pyydä! Onko moukkamaisempaa ajatustakaan!
- vai vihkiminen??
Siis: menettekö kaksin naimisiin ulkomailla ilman hääjuhlaa vai järjestättekö vihkimisen sekä hääjuhlan ulkomailla?
Naimisiinmeno ja häät kun ovat kaksi eri asiaa. Avioliiton voi solmia ilman häitäkin, sillä häät tarkoittavat vihkimisen jälkeistä juhlaa.
Jos menette naimisiin kaksistaan ilman juhlia, niin ei silloin mitään lahjatoiveita laiteta. Ne jotka haluavat jollakin muistaa, niin muistavat jälkikäteen haluamallaan tavalla. Maksatte itse matkanne ja otatte mahdolliset lahjat ilolla jälkikäteen vastaan.
Lahja on aina vapaaehtoinen ja antajan harkittavissa! Sitä ei ole pakko viedä edes hääjuhlaan, mutta useimmat antavat jotakin, koska haluavat muistaa tuoretta avioparia. Lahjan ei tarvitse olla häissäkään lahjalistalta eikä minkään tietyn summan arvoinen.
Me paljastimme naimisiinmenomme vasta useita kuukausia vihkimisen jälkeen. Emme odottaneet mitään lahjoja, mutta monilta tuli kortteja, tilisiirtoja sekä paketteja onnitteluista puhumattakaan. - Morsmaikkunen22
Siis pyydätte lahjoja ihmisiltä joita ette kutsu edes juhliin???!
Olet tainnut ymmärtää väärin muutamia asioita. Ensinnäkään lahjoja EI PYYDETÄ, vaan lahja on aina pyyteetön muistaminen lahjan antajalta. Oletko koskaan miettinyt mitä sana lahja tarkoittaa?
Toisekseen, miten voit kuvitella, että muut ihmiset haluaisivat kustantaa sinun hääsi, jos et kerran kutsu heitä edes paikalle koska et järjestä hääjuhlia? Ymmärrän sen, että esimerkiksi vanhemmat mielellään avustavat vähän, mutta et sinä voi pyytää toisen ihmisen rahoja omaa matkaasi varten!
Mistä näitä idiootteja oikein sikiää!? Miten voi olla olemassa näin kiittämättömiä ja itsekeskeisiä ihmisiä? Ei kukaan oikeasti voi noin tosissaan uskoa että kaikkien elämä pyörii oman navan ympärillä! - ihmiset vastailevat
ihan siihen malliin että häälahja olisi joku pääsylippu juhliin, näin ei todellakaan ole >:(
- joku vastailee
ihan siihen malliin että häälahja olisi joku pakollinen hankinta ihmisiltä mitä voisi tuosta noin vain pyytää ihmisiltä, vieläpä ennen naimisiinmenoa, näin ei todellakaan ole >:(
Eiköhän se ole morsiusparin lähimmäisten harkinnassa että haluavatko he antaa lahjoja, ja jos päätyvät lahjaa antamaan niin he varmasti osaavat itse määritellä milloin he sen antavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231004- 71912
- 103906
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha570845- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 66635
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627