Olen tällä hetkellä työtön ja lapsi tupsahti maailmaan tuossa. Jos käyn tunnustamassa lapsen onko mahdollista että valtio maksaa elatusmaksun
puolestani työttömyyden ajan?
puolestani työttömyyden ajan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vapautuksen tai jotain, mutta käsittääkseni ne joutuu sitten maksamaan takaisin? muistelisin että ex-mieheni maksoi vain puolet elatusmaksuista kun oli osittain lomautetuna, mutta joutui sitten maksamaan pikkuhiljaa velan pois...siis tuon ajan kunta maksoi minulle koko summan ja hän jäi kunnalle velkaa, meillä on minimi maksu.
voi olla että armeijan ajaksi on omat sääntönsä..
Työtön voi hakea varattomuustodistuksen sossusta minkä perusteella elatusaputoimisto laskee elatusvellolliselle määräaikaisen maksukykyyn perustuvan alennetun elatusavun ja kunta maksaa elatustukena erotuksen edunsaajalle ministeriön ohjeiden mukaan.
elatustuen maksimi on tällä hetkellä 129,91 kk:ssa
on oikeus hakea elariveloille armahdusta, mikäli työttömyys jatkuu.
Varattomuustodistus on ihan ehdoton, muuten elatustuen osuus jää velkataakaksi ja se lankeaa maksuun, kun palkka alkaa virrata ja sitä saa maksaa vielä eläkkeestäkin.
ELATUSAPU on raha, jonka sinä maksat lapsen lähihuoltajan tilille kuukausittain.
ELATUSTUKI maksetaan sossusta joka kuun 10. pvä lapsen lähivanhemmalle.
Jos sovitte lähin kanssa, että ELATUSAPUmaksukykysi on työttömyyden ajalla esim. 60:- kuussa, sossu maksaa lähille lähin hakemuksen perusteella erotuksena ELATUSTUKEA 69,91 euroa.
kaikkeahan nyt tietenkään ei pidä uskoa. itse olin kanssa työtön ja kaksi lasta joista maksoin elareita. kunta maksoi silloin lähivanhemmalle. ja minä maksoin lapsikorotuksen kunnalle. puolenvuoden välein hain vapautuksen elareista sosiaalitoimistolta. saa hakea vaikka kuukausittain, jos haluaa. pyydetään soskusta elatus vapautus paperi ja täytetään se ja viedään tulot ja menot sinne.
nykyään elatusmaksut ei ole ikuinen velka. vaan ne poistuu 5 vuoden päästä, jos ei ole yhtään pystynyt maksamaan.
sinä voit tehdä elatuspaperit oman tilanteesi mukaan, koska et niitä vielä ole tehnyt. esim. työttömyyden aikana maksat lapsikorvauksen ja kun pääset töihin maksat sit enemmän. ne kirjataan vaan paperille. olet sitten velvollinen ilmoittamaan soskuun milloin pääset töihin ja jos ilmoitusta ei tule maksat takautuvasti, kun asia tulee heidän tietoonsa.
Kävin aiheesta keskustelua tällä palstalla tuossa heinäkuun paikkeilla.
Elikkäs mie oon täysin tuloton, koska miehellä on niin hyvät tulot ni mie en saa ees päivärahaa. Meille siis tehtiin ihan uus elatussopimus ettei miun tarvinnu sitä vapautusta elatukseen hakea. Ens vuoden toukokuulle asti meillä on nollasopimus ELI mie en maksa mitään. Ellen sitten saa töitä tässä välillä.
Jos haluut olla lapsen elämässä ni kannattaahan se tunnustaa omaksi.