TSI vaippaan kankaan määrä

testailijaa

paljonko kannattaa ostaa kangasta kun tarkoituksena tehdä s-koon vaippoja? eli siis jos kankaan leveys 150cm, niin tekeekö siitä kolme vaippaa vierekkäin jos on 50 cm pitkästi kangasta, vai riittääkö vähempi?

4

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      muksut=kuori/tasku
      pompolini=sisävaippoja
      imse vimse= kuori (olen käyttänyt harsoa pötkövaippana)
      paljon tsi sisätasku vaippoja
      muutamat tsi hahtuvat

      suosikkini tällä hetkellä on sen pienuudessa muksut tasku vaippa pul kuorella ja sen "letkeys" , pehmeys =) hyvin sopii ulkokäyttöön! sisällä olen käyttänyt enemmän tällähetkellä pötkövaippaa ja kuorta.. tälläsii kausiluontosii juttuja.opetan muksuu pissahädän tullen potalle. pitkään menin, yli vuoden hahtuvavilliksillä kun hokasin kuorivaipan. tällä hetkellä myös on tosi kätsyt kuivaliinat!! =) varsinkin yö käytössä!

      • mitenkään

        asiaan :D voin veikata että se 50cm riittää vallan mainiosti. oon katsonut vaippasivuilta missä myydään myös 10cm paloissa kankaita niin niissä lukee että "yksi kpl" eli se 10cm pala riittäis yhteen vaippaan. en tiiä miten leveetä on mutta kangaskaupassa he osaa hyvin neuvoa! kun kerrot minkäkoinen yks vaippa on.. :) ehkä joku osaa paremmin neuvoo kuin minä.. mutta korjasin vaan kun se äskeinen viesti ei kuulunut sinulle .


    • taskuvaippoja

      nii ostin kangasta aina yhteen vaippaan n.50cm x 50cm kokoisen palasen,jäi jopa yli sitä kangasta...
      Eli jos kangas on 150 cm levee nii ku ostat kangasta 50 cm,saat siitä 3 vaippaa.

      • ..Nappi

        Ihmevatauksia kyllä pari.
        10 cm on 1 kpl siksi, että kangasta saa ostaa 10 sentin tarkkuudella (aiemmin oli 50 cm:n tarkkuudella ja se oli tyhmää)

        Sillä 60-70 cm palasta, joka on 150 cm leveä, saa vähän sommittelemalla 4-5 vaippaa leikattua joten tulee halvemmaksi kuin jos 3 saa 50 sentistä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe