rotan sokeus

-----------

Edelliseen viestiin liittyen mieleeni tuli vielä että voiko rottani olla sokea?ja voiko olla ettei eläinlääkärikään huomannut sitä? koska rotta suunnistaa hyvin ruokakupille mutta muuten kulkeminen on epävarmaa ja rotta saattaa välillä yrittää kävellä esimerkiksi pöydän reunalta alas ja puskee epävarmana itseään erisuuntiin.

5

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rotta voi olla sokea ihan siinä missä ihmiset ja muutkin eläimet.

      Eläinlääkäritkin ovat vain ihmisiä. Eivät hekään välttämättä kiinnitä tarkempaa huomiota silmiin, jollet varta vasten sinne mene kyselemään mahdollisesta sokeudesta.

      Jos ruokakuppi on samassa paikassa aina on sokeakin rotta varmasti tottunut sinne suunnistamaan. Sokealla rotalla kannattaakin pitää tavarat ja sisustukset samassa järjestyksessä. Vapaana oloakin kannattaa miettiä tarkemmin, jos vaarana on mm. putoaminen. Rotat harvemmin tippuvat mikäli näkö on tallella.

      Voit toki viedä rottaa eläinlääkärin luokse tutkittavaksi, mutta myös testailla itse reagoiko miten juuri mahdollisessa putoamitilassa, liikkuvaan tai lähestyvään esineeseen.

      Sokeanakin rotta voi pärjätä, mutta kannattaa kuitenkin seurailla tapausta ja miettiä nauttiiko elämästään sokeana.

    • -----------

      ajattelin kyllä kysellä neuvoja tutulta rottakasvattajalta ja uudelleen eläinlääkäriltä.ja luulen että jos rotta on mahdollisesti sokeutunut,se on tapahtunut ihan lähiaikoina.olen surullinen koska luopuminen tuntuu kauhealta mutta en halua rakkaan eläimeni kärsivän ja tuntuu muutenkin kauhealta ajatella pelkääkö rotta ja mitä se tuntee tällä hetkellä ja onko koko elämänhalu mennyt :'(

      • helka

        ...rottasi kärsisi sokeudesta/kuuroudesta?!
        (jos ei ole kyse silmänpainetaudista tms. vakavasta sairaudesta, joka voi aiheuttaa kipujakin).

        mutta normi sokeus tai kuurous ei haittaa yhtään mitään!

        itselläni oli löytörotta, rex-rotuinen, joka oli sekä kuuro että sokea ilmeisesti syntymästään saakka ja tyttö eli todella hienosti!

        Tämä rotta oli julmasti hylätty metsäpolulle hyvin pienenä, hiirenkokoisena, josta eräs ystävällinen ihminen toimitti sen löytöeläinsuojaan! -josta tyttö päätyi sitten meille.

        ...todennäköisesti metsään hylkäämisen syynä on ollut omistajalla tai jopa kasvattajalla nämä todetut aistivammat!!! : (

        Esim. hajuaisti pelasi tällä nuppusellamme paremmin (ja uskomattoman tarkasti), kuin muilla rotillamme!

        Rotillahan näkökyky ei edes ole tärkeä kaivautuvina eläiminä, (ovat melko likinäköisiä luonnostaan), vaan hajuaisti nimenomaan on tärkeä!!!

        Älä pidä vapaana ollessa rottaasi enää korkealla, vaan lattiatasolla.

        -pidä rotan asumus, häkki melko tutussa järjestyksessä, pesäkopit, vesipullo, ruokakupit jne...rotta kyllä pärjää!

        Riippumatonkin voit laittaa korkeudelle, josta rottasi sinne itse pääsee. Meillä nuppunen tykkäsi kovasti riipumatostaan, kuten kaikki muutkin rottamme rakastavat riippumattojaan!
        -ja nuppunen tykkäsi nuuskia ulkoilmaa kesäisin kun ikkuna tai ovi oli auki, hajuaisti kertoo rotille uskomattoman paljon ympäristöstään!

        Ulkoilman lämpöraja on 15, kun voit vielä pitää ikkunaa tai ovea auki että rottasi saa tuoksutella raitista ilmaa.

        Antoisia hetkiä rakkaan lemmikkisi kanssa jatkossakin!


    • Anonyymi

      itsellä on myös huoli rotan sokeudesta tai sairudesta

      • Anonyymi

        Voi harmi. Soita eläinlääkärille arkena ja kysy neuvoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe