Vihdoinkin joku vartija tulee kertomaan oikein tv:n alueuutisiin missä mennään vankeinhoidossa. Käykääpä katsomassa itä-suomen alueuutiset tiistai19.8.2008 kello 19.00.
Hyvä Pyhäselkä!
ex Pyhäselkäläinen
81742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.tuijabrax.fi/?p=15
Näin mukaellen B.B.:ä. Poliittinen puhe, tai nykyisin myös blogi, ja vastuu eivät edelleenään kohtaa.
Toisaalta: jos ei ole herraseurassa tottunut vääntämään värttinäluuta, ei hyvilläkään puheilla päästä pitkälle nykyisen hallituskoalition sisällä. Muistellaan vaikkka vain aikoja n. 15 vuoden taakse, jolloin useimmat naisministerit olivat ulkona lähes kaikesta taloudellisesta päätöksenteosta, jota harjoittivat valtioneuvoston eri herraseurueet. Taisi silloinenkin talouspoliittinen ministerineuvosto olla myöhemmän tasa-arvolain äärivastaisin ilmiö.
Vankeinhoidon kuuluukin olla marginaalissa, kun vertailaan maiden hyvinvointitasoja. Tämä fakta on tavoitteena mitä suotavin. Se nyt vielä puuttuisi, että Suomen luvut täsmäisivät muutamien suurten sivistys- tai kasvavien öljytalousvaltioiden vankilukuihin.
Silti oikeaan kulttuuriin kuuluu, että niin vanki kuin hänen vartijansakin voivat hyvin kaikkina aikoina. Mitään muuta lähtökohtaa ei tässä marginaalissa pysymiseen ole. Laaditaanpa sitten minkälaisia lakeja tai muodostellaan virkatyönä vaikka millaisia "asiantuntijaorganisaatioita" hyvänsä: vangin kanssa päivittäin ja vuorokausittain työtä tekevä vartija tmv. henkilö ansaitsee kaiken yhteiskunnan tuen ja kaikkina aikoina.
Vankiloiden olosuhteita huonontamalla tai niiden toimintaa vaikeuttamalla - tässä tapauksessa jopa hallinnon omin typeryyksin, saadaan aikaan vain lisää niitä sivuilmiöitä, joiden vuoksi koko järjestelmä on alunperin luotu.
Nyt sitten ihmetellään, mikä niitä vartijoita vaivaa..Nyt kun kaikki on niin hyvin..Sallikaa meidän kaikki kestää..Perk*** - Ja mitä tuohon väkiluku-suhteeseen tulee, niin verratkoon muiden EU-maiden tilanteeseen vankiloissa. No mitä suotta, lähetetään afrikkaan jonkun tason (johtoporras ) kehittämään suomen vankeinhoitoa..
Milloin ministerit ,valtiovarainministeriö , eduskunta tajuaa mihin vankeinhoidon rahat menevät.Tämä Pyhäselän vankilan vartija ja monet muut ovat sen kyllä kertoneet ,mutta kun ei niin ei.Aluevankiloitten ympärillä oleva joukko vain kasvaa ja sille porukalle vielä vaatimustasojen nostoja.HERÄTKÄÄ TUIJA.JYRKI.MATTI.ANNE ja muut
Nyt uskalsi lähteä VVL:kin johtokin kommentoimaan vankeinhoidon tilaa tänään hesarissa , kun Pyhäselkäläinen vartija meni kertomaan asiaa suoraan tv uutisiin niin sitä pitää!
Lue lehtiä ja kuuntele radiota niin tiedät jotakin ja sen missä mennään. Naurettavaa vittuilua
tämä liitto ei jätä asioita pöydälle, tämä liitto tekee, eikä uhoa.meidän oma liitto!otetaan oppia omaan työhönkin siitä.rise jos siellä mietitte miten olemme päässeet työnteossa tälle tasolle, katsokaa meidän liittoa.vvl antaa esimerkkiä työnteosta ja sen arvostuksesta.
Nyt kaikki VVL-jäsenet ottamaan yhteyttä mediaan ja tuttuihin kansanedustajiin kertokaa heille vankeinhoidon tilasta .Nämä keskustelu foorumit ei kyllä auta yhtään meidän tilannetta ,mutta voihan täällä purkaa pahaa oloaan nimettömänä hyvä sekin.Jaksamista niille pampuille jotka ovat laittaneet itsensä likoon yhteisten asioiden hoitamisessa ja muillekin!