Kysynpä täällä vähän tyhmiä kaiken uhallakin vaikka näyttää tyypilliseen suoli24 tapaan olevan shittiä aika paljon ilmassa...
Eli, kiinnostaisi suorittaa siirtymä PC maailmasta Maccileiriin. Linuxit ja Windowsit tympii, vähän eri syistä tosin. Ei nyt kuitenkaan kehtaisi heti ostaa pläjäyttää kallista iMacia (vaikka mieli tekisi, onneksi ei oo rahaa) niinkuin sikaa säkissä. Mac-kokemus on melkeinpä nolla. Joku leikkikalu kai pitäisi ensin hommata jolla tutustuisi aiheeseen.
Se kysymys siis oli se että mitenkä tuollaisessa G4 koneessa pyörii OS X ja mikä versio niistä toimii? Pantteri ainakin mutta entä Tiikeri? Tuliko ne jo uutena OS X:n kanssa vai oliko vielä OS9? Huuto.netissä on noita G4 powerpc torneja aika usein myynnissä. Kannattaako sellainen vaikkapa 500mhz G4-kone ostaa ihan käyttökoneeksi? Käyttö on lähinnä nettisurffailua ja valokuvien ja videoiden käsittelyä. Tuo videoiden editointi taitaa olla vähän raskasta puuhaa noin vanhalle raudalle? Niin ja onko ne kuinka kovaäänisiä nuo vanhemmat tornikoneet?
Vintage-mäkeistä
3
319
Vastaukset
- rrr
500 MHz G4 -koneella pääset hyvin aloittelemaan Macin käyttöä.
Tiikeri pyörii mainiosti tuolla prossulla, Leopardi kaipaa jo hieman voimakkaampaa, eli suosituksen 1 GHz tai yli.
Käsittääkseni tuollakin videoo käsittelee, onhan sitä aikanaan tehty paljon tehottomammillakin koneilla, täytyy vain suhtautua ja varata hieman aikaa touhuun.
Käsittääkseni kaikki alle 1GHz -prossulla varustetut käynnistyy OS9:iin, mutta löytyykö haluamiasi softia tuolle käyttikselle, onkin toinen juttu.
Prosessoritehoa ehkä tärkeämpi juttu on katsoa, että koneessa on keskusmuistia mahdollisimman paljon - 1,5 - 2 gigaa.
Näytönohjain on myös suhteellisen tärkeä, joten joku ATIn 9000Pro Mac-versio tai ainakin flashatty sellainen olisi suotava.
Tiikeri kandee olla nykyiseen nettisurffailuun, koskapa nettisivustot käyttävät koko ajan uudempia tapoja esittää asioita ja selaimet ja muut internetkäyttöön rakennetut softat on kehitetty vastaamaan niihin, joten OS9-käyttikseen ei enää tahdo löytyä niin tuoreita selain- ym. softia.
Toivottavasti tästä on apua pohdinnoillesi...- Nolitsi
"nettisivustot käyttävät koko ajan uudempia tapoja esittää asioita ja selaimet ja muut internetkäyttöön rakennetut softat on kehitetty vastaamaan niihin"
Varsinaisesti ei mitään uudempia tapoja ole, internetselaimet vaan on olleet hyvin huonoja näihin vuosiin asti. Firefox/Safari -tyyppiset modernit selaimet on alkaneet vasta tukea hyvin noita perus-web-standardeja. Tokihan jotain uusiakin määrittelyjä on tulossa ja tullut, mutta ne ei ole varsinaisesti merkittäviä netin toiminnan kannalta.
- 1stMacFinn
Käytettyjä G4 PowerMacceja on tosiaan saatavana aika edukkaastikin.
Kannattaa katsoa myös www.hopeinenomena.net ja www.omenamehu.org foorumien myytävänä palstoja, sieltä saa tietoa millaisia koneita on tarjolla ja mihin hintaan.
Esim. tämä: http://www.hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=39&t=113229
Tuolla G5:llä tekee jo vaikka mitä.
Suositan, että katsot sellaista 1 GHz G4:sta, niitäkin saa kohtuu hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1063140
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872435- 241976
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221530Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291500Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151415Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26927- 87922
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62856Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2789