kiusaajat kuriin! sosiaalityöntekijöiden valvojat herätkää! kaikilla ei ole asiat kunnossa, hoitoonohjaus sosiaalitoimessa ontuu.
miten saada sosku
hoitoon?
15502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sossujen maailmankuva vain kaipaisi muutosta. Kun on kyseessä koko ison joukon mielipiteiden järkeistämistarve, on tehtävä aika mahdoton.
Alussa heillä varmaan on halua auttaa lapsia, mutta sen jälkeen ympäristö ja esimiehet pakottavat toimimaan kuten he toimivat, mielestäni lähinnä päättömästi.
Perheen tilannetta kartoittaessa tulisi ottaa huomioon myös perheen voimavarat, joita ei huomioida nykyään lainkaan. Nykykäytännön mukaan etsitään vanhemmista vain negatiivisia puolia ja lapsen kouluongelmia ja sairauksia pidetään heidän kannaltaan positiivisina.
Tai eihän lainkaan mukaan tarvitse muuta kartoittaa kuin lapsen kasvuolot. Tätäkään ei tehdä. Kartoitetaan vain ongelmat, jotka lapsella on ja todetaan näiden johtuvan vanhemmista, jonka takia lapsi on saatava pois vanhempien ulottuvilta - huostaanotetttava.
puukotuksen yhteydessä nettipalstalla haukuttiin puukottajan vanhemmat maanrakoon. Miksi ihmeessä? Haukkumista täysin ilman mitään asiallisia perusteluja!
Vanhemmat eivät kuulema olleet tehneet mitään, vaikka ainakin yksi julkisuuteen vuotanut fakta oli, että lapselle järjestettiin koulunvaihto ala-asteella. Mitenkähän paljon siihenkin tarvitaan työtä ja vanhempien osallistumista. Eikä kukaan ole seurannut kärpäsenä katossa, miten paljon he olivat yrittäneet saada lapselleen apua.
Ja toinen fakta oli se, että poika oli hakenut apua keväällä, saanut pelkkiä pillereitä ja laitettu hoitojoon odottamaan seuraavaa yhteydenottoa. Tekijä kuvasi oloaan ahdistuneeksi ja haastateltu psykiatri väitti, että sen sairaalapiirin alueella nimenomaan ahdistuksesta kärsivät potilaat saavat hoitopaikan heti. Mutta eipähän saanut.
Miksi psykiatrit valehtelevat julkisuudessa?
Mitä eräät heistä hyötyvät neuron ongelmien olemassa olon kieltämisestä ja huostaanotoista?
Tai mitä heistä kukaan hyötyy huostaanotoista?
Miten korkealta taholta on tullut käsky menetellä noin, siis tehdä hoidollisia sijoituksia, jossa lapsi ei saa kuitenkaan hoitoa? Vai ihanko kallonkutistajat itse ovat tämän tällaisen systeemin kasaan tunaroineet?
ellei ole paksua lompakkoa.Itse yritin Aurooran sairaalaan muutamn tunnin odottelun kuluttua heittivät ulos.laakson psyk.polilta luvattiin lähete,ei katsottu tarpeelliseksi.Käskettiin kääntyä terv.keskuksen puoleen jossa alueellamme ei ole lääkäriä,Annettiin 1 aika psyk,sairaanhoitajalle,sen jälkeen ei mitään.
lasten että vanhempien mt-ongelmia...
Mikä hiton laillinen huostaperuste se on, että ihmiset ajetaan ensin oikein ahtaalle ja sitten kielletään perustuslaillinen oikeus mt-hoitoon?
edes yhdellä A-nelosarkilla ennen huostaanottoa. Käytännössä vanhemman tilanteesta ei tiedetä mitään. Lausuntojen jatkoksi vain lykätään tuo juoppo-narkkari-hullu toteamus eri variaatioin, sivulauseessa.
Nyt kuvataan lapsen "oirehdintaa" monelta eri kantilta. Pyydetään lausuntoja eri ihmisiltä, jotka osaavat kirjoittaa sossun mielipiteen mukaisesti. Ja ainahan "hyvää ja lapsen edun mukaista" sädekehää kaipaavaa ihmispoloa löytyy. Eihän tällainen kuvaa lapsen kasvuoloja, joiden pitäisi olla se huostaanoton peruste, jos kasvuolot eivät ole lainmukaiset.
Vanhemmathan ovat luoneet ne kasvuolot: kodin sekä lapsen hoidon ja kasvatuksen huomioiden, että lapsen kehitys ja terveys eivät vaarannu.
Sitten kasvuolot kuitataan sivulauseella vanhemmasta!
Samanlaista on näiden tapaamisoikeuden rajoitusten kanssa. Kuvataan edelleen vain lapsen oireita sijaishuollossa ja nivotaan nämä yhteen ja johtuviksi vanhempien tapaamisista. Vanhempi on aina vain sivulauseessa eli vanhemmasta ei haluta edes tietää mitään.
Kyllä tuossakin yllämainitussa surmassa pitäisi syyttää ihan virallisesti psykiatria sekä rikosoikeudelliseti että teo:n kautta, ettei enää pääse jättämään nuoria hoidotta.
JOS SOSSU EI JAKA MUUTA KUIN RAIVOTA ASIAKKAILLE, JA KIRJOITTELEE PAPEREIHIN MIT SATTUU EI OLE PELKÄSTÄ ASENNEVAMMASTA KYSE
VAAN KAIKKI TUNTEMANI MT VAMMAISET OVAT SAANEET TUKEA JA APUA MUTTA MONET TUNTEMANI USKOVAISET ÄIDIT OVAT SAANEET VAIN HAISTATTELUJA JA HUOSTAANOTTOJA...
Onkohan nyt syynä tämä ilmiö moniammatillisuus? (Ensin oli poikkitietellisyys).
Lapsen asiaa tarkastellaan sosiaalityöntekijä, perhetyöntekijän, opettajan/päiväkodin lastenhoitajan, lääkärin, psykiatrin, psykologin ja ties minkä alan ammattilaisen (?) kannalta. Sitten näistä papareista tehdään yhteislausunto.
Kun neuvotteluissa lapsen asiasta ensin yksi taho sanoo mielipiteensä ja muut seuraavat perässä: sossuu sanoo, että laiminlyöty. Psykologi sanoo, että oirehtii, kun on laiminlyöty. Opettaja sanoo, että oirehtiva, laiminlyöty lapsi on siirrettävä erikoisluokalle. Lopuksi psykiatri toteaa, että laiminlyödylle, oirehtivalle, erityisopetuksessa olevalle lapselle on annettava psyykenlääkettä, että hän kykenisin olemaan erityisopetuksessa.
Perheen vanhempien tehtävänä moniammatillisessa tiimissä on sanoa "joo" tai muuten he ovat häiriköitä, joiden tapamisoikeutta lapseen on rajoitettava huostaanottamalla lapsi sijaishuoltoon. Täältä saadaan taas pari jäsentä moniammatilliseen tiimiin. Vanhempia - siis äitiyttä ja isyyttä - ei lasketa ammattilaisiksi.
Yhdellä sosiaalityöntekijällä on tietääkseni kymeeniä sijoitettuja lapsia, joista heidän tulee "huolehtia". On siinä varmaan tekemistä. Tämän puolen minä ymmärrän, kun vaaditaan liikaa työtä ihmiseltä.
Sitä puolta en ymmärrä, että kun työ tehdään, niin se tehdään huonosti periaattella, että pääsia on saada joku asia pois mielestään. Mieluummin jättäisivät tekemättä töitään, kun tekisivät niitä miten sattuu, milloin sattuu ja seurauksista piittaamatta.
Ite olen kirjallisesti vaatinut sosiaalilautakunnalta kahden sosiaalityöntekijän toimittamista mielentilatutkimukseen. Molemmat sanoutuivat pian irti. Kyllä jotenkin toimi, vaan toiseen paikkaan tietysti siirtyivät pahojaan tekemään.
Mihin sinä lähetit sen mielentilatutkimuspyynnön?
Eikä sinulle tullut sen jälkeen asiasta ruskeaa kirjekuorta sisältönä yksi...?
ensin lääninlääkäriä kysyäkseni kenen lääkärin vastuulla sossut oikein ovat, työpaikkalääkärin vai kenen. Aina oli lääninlääkäri poissa työpaikaltaan niin pistin asiani paperille ja osoitin sosiaalilautakunnalle. Tulos oli, että sossut sanoutuivat kohta irti, eivät jääneet odottelemaan.
rauni jakoi juopoille rahaa ja sitten meni näiden kanssa viereiseen kaljabaariin vetämään pään täyteen, sillain tantta hoiti itseään.
Kaikkein huonommassa asemassa sossun edessä ovat ne kansalaiset jotka ovat sokeita sossun löpinöille. Psykologia on nimenomaan viranomaisten levittämä uskomus. Psykologisia opinkappaleita laaditaan, levitetään ja tulkitaan systeemin ehdoilla ja hyväksi. Pitää vain oppia näkemään niiden yli ja läpi.
Aarno Laitinen kirjoittaa hyvin psykologiasta nimittäen sitä uskomustieteeksi. Näin se taitaa olla, lienee joitankin mielensairauksia?
Jotkut heidän tulkinnoistaan ovat kyllä uskomattomia. Ummetus on lapsella tunteiden patoamista! Lapsen omakuvan viereen maalattu punainen on lapsen itsemurhariski!
Tuotan ensimmäistä en uskonut ja vaadin fyysiset tutkimukset, joissa todettiin minun olevan oikeassa.
Toisesta en ole kommentoinut virallisesti, mutta minusta se voisi olla vaikka joulutunnelma tai vappupallo.
On vain hieman vaarallista olla niiden kaikkein tai kenenkään niiden kanssa erimieltä. Aikaisemmin olen ollut kriitikko, jopa erittäin kova sellainen. Olen oppinut samamielisyyden omalta lapseltani, joka osaa olla varsinainen diplomaatti. Antaa vaan hoitajan mollata rauhassa lasta, keskustelee sitten jälkeenpäin oman mielipiteensä lapsen kanssa. Hoitajalla ei sitten ole mitään huomautettavaa ja hän pysyy tyytyväisenä. Näin on todellakin toimittava, jos mielii saada jotain helpotuksia aikaan perheelleen.
Verkkokeskuteluissa saa onneksi sanoa oman mielipiteensä, niin ei tule ummetusta!