Olisi suunnitelmissa matkustaa Stuttgartiin syyskuussa (tarkempaa ajankohtaa ei vielä tiedossa) ja haluaisin tietää jotain siellä käyneiltä että millainen kaupunki on? Mitä tekemistä ja näkemistä? Shoppialumahdollisuudet? Millaisia ravintoloita? Millaisia ihmisiä paikalliset? Onko kaupunki ankea teollisuuskaupunki? Kaikenlainen informatio tervetullutta.
Stuttgart
5
604
Vastaukset
- Kirjaudu sisään jos haluat ...
Stuttgart on mukava kaupunki, jota en kuitenkaan valitettavasti tunne kovinkaan hyvin. Paikka ei kuitenkaan ole mikään tylsä teollisuuskaupunki vaan varsin kaunis ja viihtyisä Helsingin kokoluokkaa oleva kaupunki. Ohessa muutama linkki josta voi olla sinulle apua.
http://www.wilhelma.de/
http://www.landesmuseum-stuttgart.de/
http://www.schloss-ludwigsburg.de/
http://www.neues-schloss-stuttgart.de/en/new-palace-stuttgart/Home/268300.html
Shoppailumahdollisuuksia en ole kaupungissa kartoittanut enkä liioin ole tutustunut yöelämään, joten niistä en osaa sanoa mitään.- sitä moni vaan ei tunne!
Stuttgart on kaikkea muuta kuin ankea teollisuuskaupunki. Viinirinteitä ihan keskustan tuntumassa jne. Syyskuun 7. päivään asti viinijuhlatkin juuri alkamassa. Shoppailua Königstrassella, käy myös kauppahallissa ja torilla! Yöelämää Theodor-Heuss-Strassella ja kivoja ravintoloita Calwer Strassella. Käy myös Esslingenissä tai Ludwigsburgissa, kivoja pienempiä kaupunkeja molemmat ihan Stuttgartin vieressä, pääsee S-baanalla 20 minuutissa. Mercedes-Benz-museo kannattaa vaikkei ihmeemmin autoista välittäisi, se on silti todella kiinnostava ja näyttävä. Uusiutui pari vuotta sitten, arkkitehtuurikin komeaa.
- Agnes 2
En osaa saksankieltä kuin vain muutaman sanan, pärjääkö englannin kielellä kuinka yleisesti?
Miten liikkuminen siellä on kaikkein vaivattominta? Mitä tekemistä /näkemistä kaupungissa on päiväaikaan? Yöelämään tuskin kauheasti pystyy tutustumaan. Onko kaupungissa hyviä ravintoloita ja kahviloita? Mikä on Stuttgartin hintataso?- kun vaan on kohtelias
Pärjäät englanniksi kun vain aloitat niillä muutamalla osaamallasi saksan sanalla... esim tervehdi aina saksaksi ja sano kiitos, ole hyvä saksaksi. Silloin saat ystävällisen vastaanoton.
Noita tekemisiähän on jo paljon lueteltu kuten myös ravintoloista (-> calwer strasse).
Wilhelmaa suosittelen eläintarha & kasvitieteellinen puutarha samassa.
Keskustassa matkat ovat lyhyitä, jalkaisin pääsee kaikkialle. Muuten ratikalla.
Hintatasosta ei voi mitään yleistä sanoa, riippuu niin paljon mitä ostat ja mistä. Löytyy siis designer-liikkeitä, mutta myös halpista - noin shoppailua ajatellen. Ulkona syöminen on Suomeen verrattuna edullista. Ja muista sitten jättää kaviloissa ja ravintoloissa aina tippiä, muuten käyttäydyt saksalaisten silmissä todella sivistymättömästi. Sopiva tippi on n. 10% laskun loppusummasta. Jätetään pöydälle tai maksettaessa annat pyöristetyn tasasumman ja sanot "stimmt so".
- Agnes2
Suuri kiitos vastauksistanne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1957334Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721436