Isäni kuoli 6 v. sitten ja äitini on viimeiset 5 vuotta ollut kunnallisessa dementiakodissa.
Isäni perikunnalla (äitini, minä ja veljeni) on omakotitalo ja kesämökki. Veljeni on ilmoittanut että omakotitalo on ja tulee olemaan hänen kotinsa vielä äitini joskus siirryttyä ajasta ikuisuuteen.
Jos kiinteistöjä on kaksi ja meitä perillisiä sitten kaksi ja veli haluaa pitää talon, jääkö kesämökki "automaattisesti" minulle vai vieläkö siitä joutuu "taistelemaan"?
Isäni perikunnalla (äitini, minä ja veljeni) on omakotitalo ja kesämökki. Veljeni on ilmoittanut että omakotitalo on ja tulee olemaan hänen kotinsa vielä äitini joskus siirryttyä ajasta ikuisuuteen.
Jos kiinteistöjä on kaksi ja meitä perillisiä sitten kaksi ja veli haluaa pitää talon, jääkö kesämökki "automaattisesti" minulle vai vieläkö siitä joutuu "taistelemaan"?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on teidän välinen asia miten jaatte peinnön.
Tietenkin oikudenmukaisinta olisi katsoa minkä hintasia nämä kiinteistöt ovat ja jakaa sen mukaan, eli jos talo on arvokkaampi kuin mökki niin veljesi maksaa erotusta niin paljon että jako menee tasaan.
Tai sitten niin että sinä saat mökin ja muuta omaisuutta ja veljesi saa talon.
Vaihtoehtoja on monta.
Asiat eivät tapahdu automaattisesti vaan niin kuin ne sovitaan. Jos ei sovintoon päästä niin haetaan pesänjakajaa sopimaan pakolla. Veljesi ei voi päättää jäävänsä kuolinpesän kiinteistöön asumaan vain koska hän sanoo niin. Ilmeisesti hän tällä hetkellä asuu talossa koska äidillä on siihen lesken hallintaoikeus ja äiti saa luonnollisesti päättää kuka saa kiinteistöä hänen hallintansa ajan käyttää? Jos näin ei ole, eikä veljellä ole muutakaan oikeusperustetta minkä nojalla hallita kiinteistöä, niin voit hakea vaikka pesänselvittäjää hankkiutumaan eroon omin luvin kuolinpesän omaisuutta ilmaiseksi käyttävästä osakkaasta.
Teette aikanaan perinnönjaon, eli kirjaatte omaisuuden, tyyliin kuolinpesän varat:
* omakotitalo, markkinahinta 250.000 euroa
* kesämökki, markkinahinta 150.000 euroa
* kuolinpesän muu omaisuus (rahavarat, osakkeet, taide....) 10.000 euroa.
Omaisuus yhteensä 410.000 euroa.
Me Matti ja Mikko sovimme täten, että kuolinpesään kuuluva omaisuus jaetaan seuraavasti: Mikko saa omakotitalon (250.000) ja Matti kesämökin sekä muut varat (160.000) sekä Mikko maksaa Matille 90.000 euroa sisarhyvityksenä. Näin meidän molempien kuolinpesän omaisuuden osuudeksi tulee 250.000 euroa.
Tarkistetaanpa kuitenkin tuota jutun laskennallista puolta, ettei tule väärinymmärrystä:
410 000 euron pesästä ei voida mitenkään jakaa 2 x 250 000 euron osuuksia. Oikeasti kummankin osuus on siis 205 000 euroa, ja Mikko maksaa Matille 45 000 euroa.