Microsoft Office 2007

Pitäisi hommata läppäriin Microsoft Office 2007. Paljonko se maksaa ja mistä köyhän opiskelijan kannattaisi se ostaa? Onko vaikea asentaa?
193259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Miksi se pitäisi ostaa, kun Open Office:ssa on aivan vastaavat toiminnot? Ihan ilmatteeksi.

http://fi.openoffice.org/

Äänestä
  • ihan takuulla löydy samoja toimintoja!

    Äänestä

  • Ei.. kirjoitti:

    ihan takuulla löydy samoja toimintoja!

    ...

    Äänestä

  • Please. kirjoitti:

    ...

    ???

    Äänestä

  • ei kaikki ilmainen ole parempaa kuin m$:n tuotokset, tässä tapauksessa Office kyllä pesee open officen mennen tullen.

    Äänestä

  • xyzzyx kirjoitti:

    ei kaikki ilmainen ole parempaa kuin m$:n tuotokset, tässä tapauksessa Office kyllä pesee open officen mennen tullen.

    Riippuu vähän. OpenOffice loistaa siinä, että se ei tarvi mitään erillisiä plugineja ODF:lle, se on reippaasti halvempi, toimii useammassa koneessa, vaatii 1.5Gt vähemmän levytilaa ja on _tällä hetkellä_ useimmille helpompi käyttää koska MS Office 2007:ssa käyttöliittymä pistettiin remonttiin ja se on hankalampi vanhempiin MS Officeen tottuneille. En kuitenkaan kiellä sitä etteikö se MS Office 2007:n käyttöliitymä olisi hyvä.

    Molemmissa on vahvuutensa.

    Äänestä

Taas tätä pelleilyä, kun ei muuten edellinen viesti ilmesty...
Eniro!

Äänestä

mutta tuo 2007 on raskas. ja jos koulussa on aikasempia versioita käytössä niin ei välttämättä aukea siellä sun 2007:lla tekemät jutut.
ja tuo OO nyt on semmoinen kuin ilmainen ohjelma on. en suosittele sitä jo pelkästään yhteensopivuus ongelmien kanssa ms officen kanssa.

Äänestä
  • OO on kyllä laadukas ohjelma. MS Officella ei enää juurikaan ole yhteensopivuusongelmia sen kanssa.

    Äänestä

Avautuu vanhemmallakin versiolla, kun tallentaa oikein.

Äänestä
  • vanhempiin versioihin kannattaa hakea päivitykset, että myös Office 2007 dokumentit aukeaa!

    Äänestä

...maksaa toimisto-ohjelmista mitään, eikä muidenkaan.

OpenOffice, suomenkielinen ja ilmainen, ole hyvä:
http://fi.openoffice.org/

Äänestä
  • ..entä jos työpaikalla onkin sitten Office 2007 et tajua siitä sitten mitään..

    Äänestä

  • .mutta.. kirjoitti:

    ..entä jos työpaikalla onkin sitten Office 2007 et tajua siitä sitten mitään..

    että esin OnNote ja Groove tulee olemaan vielä paljon käytössä.

    Äänestä

  • .mutta.. kirjoitti:

    ..entä jos työpaikalla onkin sitten Office 2007 et tajua siitä sitten mitään..

    Open Office:n ja MS Office:n välillä ei enää ole yhteensopivuusongelmia.
    Ja mitä vetoat työpaikkaan, kun kysymyksen esitti opiskelija?

    Äänestä

  • +++ kirjoitti:

    Open Office:n ja MS Office:n välillä ei enää ole yhteensopivuusongelmia.
    Ja mitä vetoat työpaikkaan, kun kysymyksen esitti opiskelija?

    ..ilmeisemmin opiskelee sen takia, että menee joskus työhön! Open Office ei valitettavasti korvaa likimainkaan MS Office 2007:ää.

    Harvoilla työpaikoilla on tällä hetkellä 2007 käytössä, mutta mikä on tilanne silloin kun opiskelija valmistuu. Mikäli ala on sellainen missä Officea tarvitsee, niin itse suosittelisin molempia.

    Äänestä

  • Microsoft Office Home and Student 2007 Attach Finnish - täysi suomenkielinen versio HUOM! tietokoneen ostajalle.
    HUOM!
    uuden tietokoneen ostajalle eli maksaa enenmmän ku 90 euroo
    hanki silmät!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sohvi kirjoitti:

Pitäisi hommata läppäriin Microsoft Office 2007. Paljonko se maksaa ja mistä köyhän opiskelijan kannattaisi se ostaa? Onko vaikea asentaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu