sukunimi asiaa...

siis kyselen kuinka onnistuu kun avoliitosta on jo yksi lapsi jolla on isän sukunimi ja kun toinen syntyy kuinka hänelle voi antaa äidin sukunimen?
121352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kysyn vain?

Äänestä

Ei onnistu muuten kuin että isyys jätetään selvittämättä/tunnustamatta. Täyssisaruksilla pitää olla sama sukunimi.

Äänestä

Ei jumankauta tätä nykyaikaa. Täyssisarukset samassa PERHEessä joille halutaan eri sukunimet??

Olen aina pitänyt hassuna joitain lakeja, esim. juuri sitä joka määrää että sisaruksilla on oltava sama sukunimi, koska olen pitänyt itsestäänselvyytenä ettei kukaan ole niin sekaisin että haluaisi yhteisille lapsille antaa eri sukunimet. Tajuatko SUKUnimi. Vai onko ne teidän muksut sitten kuitenkin eri sukua...

Sama sukunimi KOKO perheen kaikilla jäsenillä yhdistää perheen. Jos ei ole tähän kypsä ja halukas miten voi olla kypsä hankkimaan lapsia. Käsittämätöntä pelleilyä. Jos eroatte ja perhe hajoaa voi harkinta-ajan jälkeen oman tyttö/poikanimensä muuttanut ottaa halutessaan oman sukunimensä takaisin.

Laitatteko sitten joulukortteihin että terveisin "Virtasten" JA "Heinosten" porukat?! Ei hyvää päivää.

Grow up.

T. Naimisissa oleva kahden äiti -76 jolla koko perheellä yhteinen sama sukunimi.

Äänestä
  • ap ole naimisissa. Lasten isä ei kuulu perheeseen. Heitä koskevat eri lait kuin sinua.

    Jos ap haluaa jättää lapsensa omalle nimelleen, on se mahdollista, mutta siinä tapauksessa kyllä kehottaisin muuttamaan myös vanhemman lapsen takaisin äidin sukunimelle.

    Äänestä

  • eihän kirjoitti:

    ap ole naimisissa. Lasten isä ei kuulu perheeseen. Heitä koskevat eri lait kuin sinua.

    Jos ap haluaa jättää lapsensa omalle nimelleen, on se mahdollista, mutta siinä tapauksessa kyllä kehottaisin muuttamaan myös vanhemman lapsen takaisin äidin sukunimelle.

    Lasten isäkö ei kuulu perheeseen, vaikka asuu äidin kanssa avoliitossa???

    Jos lapsilla on yhteiset vanhemmat, saa kumpikin lapsi saman sukunimen.

    Jos isyyttä ei tunnusteta, niin silloin lapsi jää äidin nimelle.
    Tässä tapauksessa tuntuisi aika oudolle, ettei isyyttä tunnustettaisi, koska vanhemmat asuvat saman katon alla.

    Äänestä

  • eihän kirjoitti:

    ap ole naimisissa. Lasten isä ei kuulu perheeseen. Heitä koskevat eri lait kuin sinua.

    Jos ap haluaa jättää lapsensa omalle nimelleen, on se mahdollista, mutta siinä tapauksessa kyllä kehottaisin muuttamaan myös vanhemman lapsen takaisin äidin sukunimelle.

    Laki on sama ihan kaikille. Täyssisaruksilla tulee aina olla sama sukunimi.

    Äänestä

http://www.kotus.fi/index.phtml?s=451
(Kotimaisten Kielten Tutkimuskeskus)

"Miten lapsen sukunimi määräytyy?

* Lapsi saa vanhempien yhteisen sukunimen, jos heillä on sellainen lapsen syntyessä.
* Jos vanhemmilla ei ole yhteistä sukunimeä, lapsi saa toisen vanhemman sukunimen vanhempien ilmoituksen mukaan.
* Jos mitään nimeä ei ole ilmoitettu tai isyyttä ei ole vahvistettu, lapsi saa sen nimen, joka äidillä on lasta rekisteriin merkittäessä.
* Jos lapsen isyys on tunnustettu ja vanhemmilla ei ole yhteistä sukunimeä, lapsen sukunimen tulee olla sama kuin muilla vanhempien yhteisessä huollossa olevilla yhteisillä lapsilla."

Äänestä

Eli lapset ovat saman isän, esikoisella isän sukunimi, toisella ei, koska isyyttä ei vahvistettu.

Parin vuoden päästä isä tunnusti isyytensä, mutta lapsella edelleen minun sukunimi, ei sitä alettu enää vaihtamaan.

Ja lähinnä mua häiritsee että ekallekaan tuli tuo toinen sukunimi, mutta silloin en tiennyt viellä koko totuutta siitä suvusta =/

Äänestä
  • sain vastauksen kysymykseeni...eli jos isyys tunnustetaan vasta ristiäisten jälkeen lapsi saa automaattisesti äidin nimen.

    Äänestä

eri sukunimeä lapselle kuin edellisellä lapsella. sisaruksilla tulee olla sama sukunimi. Elikkä samojen vanhempien kaikilla lapsilla täytyy olla samasukunimi. Jotta voisit antaa uudelle lapsellenne äidin sukunimen täytyy yös vanhemman lapsen sukunimi vaihtaa äidin nimeksi.

Äänestä
  • isyyttä ei ole tunnustettu, avomies ei ole lapsen isä, silloin lapsen sukunimeksi tulee äidin sukunimi, eikä vanhemman lapsen nimeä tarvitse muuttaa.

    Äänestä

Miksi haluat antaa lapsillesi erisukunimet?vanhempana tulee sitten paljon kysymyksiä lapsilta ja muualtakin.
Eikö ole fiksua antaa sama sukunimi kun sisarellakin tietävät sitten että ovat sisaruksia.
eriasia jos se toinen lapsi ei ole sinun.Mutta loukkaat kuitenkin näin sukua ja muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitylii kirjoitti:

siis kyselen kuinka onnistuu kun avoliitosta on jo yksi lapsi jolla on isän sukunimi ja kun toinen syntyy kuinka hänelle voi antaa äidin sukunimen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu