Kuinka suurta muistikorttia ko kamera tukee, käyttöoppaasta en löytänyt ko tietoa. Ja tietäjät, suositelkaa hyvää ja edullista teleä ( mukana 18-55 IS kit ) juuri alkavalle harrastelijakuvaajalle ja samoin kokemuksia ko kameran käyttäjiltä koskien käyttöä ja ominaisuuksia.
EOS 1000D
Muistikortti
4401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kuin markkinoilta vain löytyy. Mutta liekkö 1-2 Gt suuremalle käyttöä, pokkareilla pikkasen eri juttu kun tulee videoitakin kuvailtua, tietysti jos käyttää RAW niin sitten isommasta hyötyä.
Muutaman Gigaisen voi laittaa. luultavasti tukee kaikkia myynnissä olevia kokoja.
Kannattaa olla kohtalaisen kokoinen, sillä Gigaan ei mene kuin kuutisenkymmentä RAW-kuvaa.
Käyttökokemuksia tuosta ei monella vielä ole.
Telezoomiksi, esim.
Canon EF-S 55-250/4-5,6 IS Paras perustason objektiivi / TIPA 2008 58 ET-60 (ei sisälly) 280 EUR
Kysymyksesi EOS 1000:sta inspiroi minua kysymään tietääkö joku, mikä olisi Canonin hyvä digirunko, kuitenkin alle 3000 euroa. Olen kuvannut pari vuosikymmentä filmille, ja mulla on iso kasa Eos:en objektiiveja, ja nyt pitäisi löytää sellainen digirunko, johon ne käy, ja jossa kenno olisi ainakin lähes yhtä iso kuin filmiruutu - mutta hinta kuitenkin jotain muuta kuin ammatilaisversiolla EOS ykkösellä.
Aika hyvin vaatimuksiisi. Maksaa halvimmillaan uutena 2000 €:n kieppeillä pelkkä runko.
http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php?/info_fi.php?article=5D
Siihen käy kaikki EF-objektiivit, paitsi EF-s-mallit, jotka käy vain pienikennoisiin.