Kuten ennustin, palstan vuokralaiset eivät lannistuneet kovin pitkäksi aikaa hintojen nousutilastosta, kuten eivät ole lannistuneet mistään nousutilastosta viimeisten parinkymmenen kvartaalin aikana. Nyt, vain joitakin viikkoja Q2-julkistuksen jälkeen, vuokralaisten uho on jälleen aivan valtavaa, ollaan varmoja lamasta ja romahduksista. Vaikuttavat hieman yksinkertaisilta otuksilta, jos minulta kysytään.
Näin nopeasti unohtui Q2
Nostradamus.
13494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Q2:lla asuntojen reaalihintojen lasku kiihtyi. Käsite kiihtyvyys on ilmeisesti tuntematon.
Älä nyt vaan sinäkin häpäise itseäsi tällä areenalla ja hihku vuokraluukussasi reaalihintojen laskun vuoksi.
- omistusasujalle on makoisa tilanne, kunhan edes nimellishinnat nousevat. Sehän tarkoittaa sitä, että asunnosta saa ENEMMÄN EUROJA myytäessä, kuin mitä joutui maksamaan ostaessa.
- vuokralaista ei auta tippaakaan se, että reaalihinnat laskevat, jos nimellishinnat kuitenkin nousevat. Jos 100.000 euron asunnon saa huomenna 103.000 eurolla, niin oma asunto on mennyt KAUEMMAS, ei lähemmäs.
Eihän ollut liian vaikeaa?
Asuntojen nimellishinnat ovat laskeneet. Kaikki tietävät, että ns. "nimellishinnat" ovat pelkkä vitsi. Kannattaisi myöntää, että vaikka kuinka HALUAISI "oman"(lainallisen) asunnon olevan kauhean kallis, ei se kuitenkaan sitä ole. Nimellishinnoillahan ei ole MITÄÄN TEKEMISTÄ TODELLISUUDEN KANSSA. Sori.
Helsingin Sanomat 17.8. kirjoittaa seuraavasti:
ASUNTOJEN HINNAT
Asuntojen hinnat laskeneet Helsingissä huhtikuusta asti
Myyntiajat kääntyneet nousuun koko pääkaupunkiseudulla
Annakaisa Pirilä-Mänttäri
helsingin sanomat
Asuntojen hinnat laskeneet Helsingissä huhtikuusta asti
Asuntojen hinnat ovat laskeneet Helsingissä huhtikuusta lähtien. Kiinteistönvälitysalan keskusliiton tilastojen mukaan käytetyn helsinkiläiskaksion neliöhinta oli heinäkuussa halvempi myös viime kesän vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Helsinkiläisasuntojen hinnat pysyivät alkuvuoden jokseenkin ennallaan, kohosivat huhtikuussa hiukan ja ovat sen jälkeen laskeneet yhtäjaksoisesti.
Tiedot perustuvat alan keskusjärjestön tilastoimiin toteutuneisiin kauppoihin, jotka kattavat valtaosan kaikista tehdyistä asuntokaupoista.
Myös asuntojen myyntiajat ovat kääntyneet nousuun koko pääkaupunkiseudulla. Jyrkimmin kaupankäynti hidastui heinäkuussa Espoossa. Hintakehityksessä Espoo sinnitteli heinäkuussa hienoisessa nousussa, kun taas Vantaalla kaksioiden hinnat ovat toukokuusta lähtien pudonneet.
Koko maassa hintojen lasku on jatkunut toukokuusta. Asuntojen myyntiajat kääntyivät nousuun koko maassa jo huhtikuussa.
paljon 0,1-0,3% keskimäärin suomessa.No jossain päin ihan kokonaisia prosentteja.
asuntojen hinnannoususta tulevaisuudessa löivät minut ällikällä. Pitääpä juosta heti pankkiin ottamaan ylisuuri laina ja ostaa ihana 60- tai 70-luvun parakki. Mites se menikään miten joku välittäjä tms. tokaisi... "velka on varallisuuden esiaste".
Ikävä totuus on, että asuntojen hinnat laski kaikilla olennaisilla alueilla (Helsinki, Tampere, Oulu) toisella kvartaalilla.
lainkaan. Minun hulppean Espoo-residenssini arvo nousi ja sinä olet askelen lähempänä ikiomaa kerrostaloyksiötä Oulusta. Molemmilla menee siis hyvin.
tosin vene, jonka alla punkkaat vuotaa jo nyt. Ei asuntojen hinnat suhun vaikuta.
katsomatta. Tässä lista alueista/kaupungeista joissa nimellishinnat laskivat Q2 vs Q1. Tarkastakaa omanne:
Helsinki-1 -0.1%
Kouvola -0.1%
Helsinki-2 -0.2%
Jyväskylä -0.4%
Joensuu -0.4%
Varsinais-Suomi -0.6%
Keski-Suomi -0.6%
Pohjois-Karjala -0.7%
Mikkeli -0.7%
Kanta-Häme -0.8%
Päijät-Häme -0.9%
Pirkanmaa -1.0%
Etelä-Savo -1.0%
Turku -1.1%
Tampere -1.2%
Kajaani -1.2%
Hämeenlinna -1.4%
Pori -1.7%
Pohjois-Pohjanmaa -3.1%
Oulu -4.2%
Helsinki 3, Helsinki 4, Espoo, Vantaa jne. hinnat nousivat...mutta tämä kai ei oikein sovi sinun malleihisi ja saattaisi pahan kerran sotkea haaveesi...
Q2 vs Q1. Siksi siinä ei siis ole paikkoja jotka nousivat Q2 vs Q1. Se olisi eri lista, jonka voisi otsikoida esim. "Lista alueista joissa asuntojen hinnat nousivat Q2 vs Q1".
Postasin listan tänne muutenkin ainostaan halussani jakaa puolueetonta informaatiota kaikille asujille asumismuotoon katsomatta. Olen pahoillani jos se loukkasi tunteitasi.
Kyse ei le minun mallistani, tiedot on yksinkertaisesti kerätty STATin uusimmasta julkaisusta.
MUISKIS!!
Utsjoki-Kevo +10%
Pattijoki +8%
Peräseinäjoki +18%
Hevonperse +9%
Ramsöö 3%
Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä +15%
Onko katkera havaita, että usan subrime vaikutti
sittenkin suomen asuntojen hintoihin, vaikka sinun
päiväunissasi niin ei voinut käydä?
Rupeat vielä aukomaan päätäsi. No yksinkertainen kun olet.
Kyllä se kelkka on nyt kääntynyt ja toivottavasti mennään pitkää ja lujaa alamäkeä. Pääsevät lapsiperheetkin omistusasuntoihin kiinni.