Mun näytöllä on tolla aaltoilua, ei kauheen häiritsevästi, ehkä oon jo siihen tottunut. Mutta elokuvia en viitsi katella, aaltoilun takia. Oon kokeillut puhdistaa puhaltamalla koneen ja muuttamalla resoluutiota kirkkaammaksi, Olisko aihetta uusia näytön säätäjä, vai mikä se on?
aaltoilua
Aksu X
5195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko näytön lähellä jotain sähkölaitetta? Kaiuttimet tai muuta häiriön lähdettä.
Toisaalta jos kyseessä on vanha putkinäyttö, niin saattaa vedellä viimeisiään. En oikein usko, että vika johtuu näytönohjaimesta, vaan vika on itse näytössä.
Uusi littee näyttö on, ainakin lähellä on tietokoneen kajarit, mutta eikö ne oo suojattu? puolen metrin päässä on pienet stereo kajarit, kui kaukana ne pitäs olla?ottaisko häiriötä tosta langattomasta näppiksestä,hiiri ei oo langaton.
ja asenna sen litun mukana tulleelta levyltä näytön ajuri (voi olla väärä sana :) )
litulla tärkeää on käyttää maksimiresoa maksimi virkistystaajuudella parhan kuvalaadun saavuttamiseksi.
Näytön ominaisuuksista löytyy Advanced-nappi (lisäasetukset varmaan suomeksi), jonka takaa löytyy Monitor-lehti (näyttö?), jolta löytyykin sitten virkistystaajuus. Jotkut ohjainsoftat saattavat lisätä oman lehtensä, joista onnitustuu kaikki hienosäätö.
Eli taajuus korkeimmalle vaan.
Se aaltoilu oli jo tossa putkinäytössä sama. Ja ei putkinäyttö aaltoile toisella koneella.