Ollaan ensi keväänä lähdössä Tokioon ja ehkä Kiotoon. Ajattelin hakea luottokorttia noin niinkuin "hätävaraksi", eli mikä kortti toimii parhaiten ja useimmissa paikoissa? Mitä korttia siis kannattaa hakea?
Vastaukset 4
- korteista
Visa.
- bakayaro
Visa ja Mastercard toimivat yleisimmin. Mutta toisaalta useissa pienemmissä kaupoissa ja ravintoloissa luottokortit eivät toimineet lainkaan! Kansainvälisillä luottokorteilla ei voi myöskään nostaa rahaa läheskään kaikista pankkiautomaateista, vain Postista ja Citybankista. Eli luottokortti sopii Japanissa parhaiten nimenomaan hätävaraksi. Käteistä kannattaa olla mukana kylliksi.
- Ganbatte!
Vuosi sitten olin Japanissa, ja vingutin aina mahdollisuuksien mukaan Visaa, joka oli itse asiassa melko laajasti hyväksytty Osaka/Kioto/Hiroshima/Fukuoka/Tokio -matkallani; myös suurimmassa osassa ryokaneita, joissa yövyin.
Käteinen (n. 60 €/pvä) pääsi tokavikana päivänä loppumaan shoppailujeni takia, mutta sainpa Seven Eleven-kaupan automaatista nostettua Osuuspankin Visalla käteistä loppurutistuksiin.
Tuolloin tämä ei-amerikkalaispankin kortilla nosto oli käsittääkseni melko uusi juttu.
Suutelin tuota 20.000 jeniä tuolloin, mutta kervistellen maksoin laskua kaikkine kuluineen Suomessa myöhemmin. - mahmaa
Noitten lisäksi laajasti hyväksytty kortti on Amex, johtuen jenkkien suuresta vaikutuksesta japaniin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1341816- 1281061
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku1091042- 47951
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j72898- 53779
- 36669
- 34647
- 64642
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan238641