Trade->FM

Olen koulutukseltani tiet.käs.-tradenomi, työkokemusta on muutama vuosi mutta nyt on alkanut lisäopinnot kiinnostamaan. Minulla olisi aika hyvät saumat päästä suoraan maisteri-ohjelmaan opiskelemaan eli opinnot kestäisivät vain pari vuotta.

Mutta mutta.. olisiko noista FM:n papereista juurikaan hyötyä työelämää ajatelleen..? Eli olisiko täällä ketään joka olisi opiskellut tradesta maisteriksi - kaikki kokemukset olisivat oikein tervetulleita!
6955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itsellä ainakin pienellä paikkakunnalla työnsaanti oli mahdotonta tradenomin papereilla. Pari vuotta muuntokoulutuksessa niin pääsin työelämään kliseisesti "gradua vaille" valmiina. Voihan tuossa suhdanteestakin olla apua, mutta aiemmin pelkkä haastatteluun pääsy oli kiven alla.

Noissa lisäopinnoissa ei hirveästi tullut sellaista asiaa josta olisi suoraan nykytyössäni hyötyä, eli en tiedä kuinka kannattavaa tuo on jos on jo työelämässä. Joillekin tosin pelkkä paperi tai merkintä CV:ssä näyttää olevan merkitsevä.

Toisaalta kun sinulla on jo työkokemusta niin ehkä sivuaineita ja valinnaisia opintoja on hiukan helpompi valita siten, että niistä saa enemmän irti. Itse en saanut hirveän järkevää kokonaisuutta aikaiseksi.

Äänestä
  • Yksityisellä puolella varmaan tämä koulutus työkokemus riittäisi, mutta tiettyihin valtion virkoihin, (esim. tietohallintopäällikkö jne) ei ole mitään asiaa traden papereilla vaikka työkokemus olisi miten hyvä ja miten pitkä tahansa..

    Eli sillä toi "jatko"koulutus kiinnostaisi, mutta toisaalta - ompa ehkä hieman järjetöntä vaan noiden valtion virkojen takia lähtee taas koulunpenkille. Toisaalta taas, pari vuotta sinne tänne, mitä väliä :)

    Äänestä

Mitkä yliopistot/korkeakoulut Suomessa järjestävät tällaisia muuntokoulutuksia? Onko missään pk-seudun tiedekorkeakoulussa näitä ohjelmia?

FM:n/KM:n papereille vaihtoehtona tietysti on ylempi amk, mutta se lienee vieläkin turhempi jo työelämässä olevalle...

Äänestä

Aina kannattaa opiskella, eihän ihminen ole koskaan valmis. Pelkästään se että työn ohella suoritat korkeakoulututkinnon, on sen verran kova suoritus ja erottaa sinut rividuunarista - ainakin tradenomeista ja muista amk:laisista.

Esimerkki tiedossa:
Yrityksillä on palkkataulukot erikseen kutakin koulutustasoa varten. Suurehkossa yrityksessä työskentelevä kaverini muunsi työn ohessa opistotason tutkintonsa korkeakoulututkinnoksi.

Vaikka työtehtävä/nimike pysyi aluksi ennallaan (vanhempi suunnittelija) palkka nousi noin tonnilla koska hänestä voitiin laskuttaa enemmän asiakaltakin.

Seuraavalla nimityskierroksella hänestä tehtiin tiiminvetäjä/projektipäällikkö ja tällä hetkellä hän vetää koko yksikköä.

Äänestä
  • Itse lähdin opiskelemaan ylempää AMK:ta (tradenomipohja) eli koulut on vielä kesken mutta heti tipahti oman alan työpaikka (esimies-taso). Lisäksi olen lukenut muutamia kursseja Otaniemessä.
    Eli on se sitten ylempi AMK tai maisteri niin koulutus aina kannattaa!

    Äänestä

Mä oon sekä tietojenkäsittelyn tradenomi että samalta alalta fm. FM:n opiskeluissa meni 2 vuotta, eli nopiasti ja suhtkoht helposti. Opiskelin muuntokoulutuksessa. Niitä on tarjolla ainaski Kuopiossa ja Oulussa, ent tiä etelästä, mutta luulis kuiten.

Eipä sillä silleen itse työntekoon merkitystä ole, palkat lähtee automaattisesti ylempää ku tradenomien ja tittelit tulee helpommalla. Itse opiskelin 25-vuotiaana jo fm:n omasta halusta (ku tradenomin papereilla ei kerta töitä saanut), muut opiskelukaverit olivat omien työnantajiensa enemmän tai vähemmän pakottamina nostamassa koulutuksensa tasoa. Eli muuten olis tullu kavereille potkut, jos ei 45-50-kymppisenä suostuneet takaisin koulunpenkille. Nooh, eipähän tarvi sitä suorittaa enää itse sitte siinä iässä. Se etu siitä ainakin on. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko ketään kirjoitti:

Olen koulutukseltani tiet.käs.-tradenomi, työkokemusta on muutama vuosi mutta nyt on alkanut lisäopinnot kiinnostamaan. Minulla olisi aika hyvät saumat päästä suoraan maisteri-ohjelmaan opiskelemaan eli opinnot kestäisivät vain pari vuotta.

Mutta mutta.. olisiko noista FM:n papereista juurikaan hyötyä työelämää ajatelleen..? Eli olisiko täällä ketään joka olisi opiskellut tradesta maisteriksi - kaikki kokemukset olisivat oikein tervetulleita!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu