Kertokaa miten corolla verso on toiminut käytännön ajossa. Ja miten dieseli onko minkälaista ongelmaa.
Corolla Verso
Miten toimii
91382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kokemusta on erään sukulaisen autosta, jolla olen ajanut yhteensä varmaan muutamia satoja kilometrejä. Kyseessä on vuoden 2003 mallinen verso, eli siis se edellismalli.
Auto varmaankin toimii, eli vie paikasta A paikkaan B, ja on tekniikaltaan kaiketi luotettava. Ajettavuus sen sijaan on suoraan sanoen varsin kauhea. Suuntavakavuus on surkea erityisesti vähänkään tuulisemmalla kelillä. Mutkaisella tiellä ohjauksen tunnottomuus häiritsee ainakin minua paljon. Liukkaalla kelillä ja sorapintaisella tiellä melkein jo pelottaa, kun itse olen tottunut ns. tunnokkaisiin autoihin, jota tämä verso ei todellakaan ole.
Kyseessä oli 1,6 bensakoneella varustettu malli. Kulutus mielestäni yllättävän korkea, johtunee ilmanvastuksesta.
En kyllä oikein ymmärrä tuon verson, tai muidenkaan ns. pienten tila-autojen ideaa, kun ei niissä sitä tilaa ole muualla kuin pään ja katon välissä. Ja korkea painopiste vaan heikentää ajettavuutta ja tuntumaa sekä lisää sivutuuliherkkyyttä.
Mutta jokainen tehköön autovalintansa itse, nämä ovat vain minun näkemyksiäni.
Kun kirjoitat näitä "huono ajettava" -vastauksiasi eri keskusteluihin niin tässä pikku vihje. Autoja, joista jotkut VW-väritteiset lehdet valittavat ohjauksen keskialueen tahmeutta, ovat näillä kiemuraisilla pikkuteillä niidenkin mielestä ihan hyviä ajettavia. Keskitä siis "arvostelusi" suoriin teihin. Sillä saat uskottavuutta.
Nyt en tajunnu...
Kuten sanoin, nämä ovat omia mielipiteitäni, ja kyseessä oli omat havaintoni. Ei minkään VW-lehden jutut.
Ja suorista teistä puheenollen, kuten sanoinkin niin ei ne suoran tien ominaisuudet sen paremmat olleet. Suuntavakavuus liian huono minun makuuni.
Vaikuttaa siltä, että et kestä kuulla kritiikkiä Toyotasta, vai mistä tämä varsin epäasiallinen kommentointisi juontuu? Itse kuitenkin mielestäni varsin asialliseen sävyyn kerroin kyselijälle omakohtaisista kokemuksistani, kuten tämän palstan idea kai onkin.
En minä ole mihinkään "eri keskusteluihin" kirjoitellut mitään "huono ajettava"-vastauksia. Kirjoitin oman mielipiteeni asiasta. Siis oman mielipiteeni, en VW-, Toyota-, tai minkään muunkaan väritteisen lehden mielipiteitä.
Vai onko tämä palsta tarkoitettu vain Toyotan kehumiseen? Jos näin on, niin pyydän anteeksi kriittistä vastaustani, ja pyydän ylläpitoa poistamaan sen välittömästi.
Siitä nyt ei kyllä pääse yli eikä ympäri, että saksalaiset ovat valovuoden edellä japanilaisia, mitä ohjauksen tunnokkuuteen ja keskittämiseen tulee... Kaupunkiajossahan tällä ei ole juurikaan merkitystä, mutta koska Suomi on isohko maa ja etäisyydet pitkiä, niin maantie-ajo-ominaisuuksien painotus nousee suomalaisissa autotesteissä väistämättä aika korkealle.
Omien runsaiden kokemuksieni mukaan saksalaisissa autoissa on eroa kuin yöllä ja päivällä. Jotkut ovat hyviä, toiset eivät. Sama koskee myös muita valmistusmaita. Parhaat saksalaiset ja japanilaiset ovat molemmat erinomaisia ja huonoimmatkin melko hyviä. Käy ajamassa moottoritiellä uusi Corolla ja Jetta. En usko että kukaan rehellisesti pystyy väittämään Jettaa paremmaksi. Ja jos väittää niin valehtelee.
... tosta versosta, niin ihan oikeita huomioita.
Itse ajelin -06 versolla 52000km ja samat asiat vaivaavat edelleen. Nyt kun löydettiin vihdoin se keskikokoinen tila-auto jossa on oikea tavaratila niin ei voi kuin suositella.(VW Touran)
Vaikka ollaankin ilmeisesti samaa mieltä tuosta Verson ajettavuudesta, niin pakko sanoa että aika provokatiiviselle haiskahtaa tämä sun Touran-mainoksesi...
Itse en Volkkarilla ajele. Siis tällä hetkellä, en tietenkään sulje mitään vaihtoehtoja pois tulevaisuuden osalta.
Mutta tuosta Touranin tavaratilasta on mainittava sen verran, vaikkei tämä mikään volkkaripalsta olekkaan, että ei siinäkään kyllä minun tarpeisiini ole riittävän kokoinen/muotoinen tavaratila. Sama vika sitä vaivaa, kuin muitakin pieniä tila-autoja: ne tilat löytyy sieltä ihmisten ja auton katon välistä.
Mikäs siinä jos tykkää istua henkilöautoa korkeammalla, silloin senkun tuollaisella pikkuisella tila-autolla ajelee. Mutta ei siinä mitään kunnon tavaratiloja kyllä ole.
Hyvin on 2005 vuodesta toiminut, 72000 km. Ei mitään vikaa, huoltosopimuksella normaalisti huollettu, pesty, vahattu, tankattu ja ajettu. Hienolla 1,8 koneella kohtuullinen kulutus. Tavaratila ei suurimpia (farkkuihin verrattuna lyhyempi, kuten kokonaismittakin) mutta muuten hienot tilat myös takapenkillä (lasten turvavehkeet ja nostelu).
Kiitoksia vastauksesta. Nyt olen varma, että tuo on toimiva auto.
Tulen menemään verso kauppaan.