Naapurin remontti klo22

Meillä naapuri aloittaa naputtelemaan nauloja/lattiaa viikoittain klo 22. Onko se tyhmä, huonomuistinen vai mikä? Vai luuleeko ettei TÄLLÄ KERTAA kuuluisi muihin asuntoihin. Ja että eihän ne pienet lapset ole tähän aikaan nukkumassa eihän?? Remontti pitäsi lopettaa klo 20 mennessä. Ja eipä sitä muutenkaan pitäisi vuokratalossa tehdä 4 kk?!
5826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

klo 20-22 ja alkaa rassaamaan ilmastointiputkia,lotruttaa turhaan vettä.Hakkaa kantapäitä,ja kävelee koko yön edestakasin,kun Niuvanniemenpotilas.Valtava rääkki koko talolle.Ulkona ei käy muuta kun juoksee raput alas ja samantien ylös.

Äänestä

Jos se ei olekaan vuokratalo muille kuin teille? Vaikka asutte vuokralla, ei kaikki muut välttämättä asu.

Onko lapsi/pienet lapset todellinen vai tekosyy?
Toisinaan lasten unta käytetään syynä, vaikka lapsi ei ole edes kotona. Todellinen syy on vanhemmat.

Kuitenkin monta lasta nähneenä tiedän, että lapsi nukkuu useimmiten hyvin, vaikka ääntä ympäristössä kuuluisikin. Tietenkin on poikkeuksiakin.

Hiljaisuus kerrostalossa alkaa yleensä klo 22 yhtiöjärjestyksen mukaan.

Onko naapuarisi huomannut lapsen nukkumisen käyttämisen tekosyynä? Tällaistakin on tapahtunut myös erilaisissa asiahaaroissa.

Tai.. jospa se naapuri käy töissä, hoitaa omia lapsia tai muutoin saa leikattua ainoan aikansa remonttiin vasta illasta.

Osta asunto, osallistu yhtiökokoukseen ja pyydä, että yhtiöjärjestystä muutettaisiin remontin/korjauksen kellonaikojen osalta. Silloin näet, mitä mieltä asiasta ollaan.

Äänestä
  • ole aikaa kun keskiyöllä porailla seiniä,sen ei pitäisi ainakaan sinua häiritä?Hion myöskin koneella lattioita klo 1-5 yöllä saaan sitä nyt omassa kotonaan tehdä mitä huvittaa?Kakarasi jos heräävät ovat häiriintyneitä ja kaipaavat huostaanottoa,ellet heitä pärinältä saa rauhoitettua?

    Äänestä

Useimmat taloyhtiöt suosittelevat remontit hoidettaviksi arki-iltapäivisin, mutta klo. 22.00 on jo aivan liian myöhään. Ilmoita asiasta naapurillesi ja jos ei mene perille, niin sitten isännöitsijälle.
Näin remonteista mainitaan ainakin meidän järjestyssäännöissä;

"Muutos- ja korjaustöissä on otettava
huomioon naapureiden asumis-viihtyvyys ja
porraskäytävien siisteys. Melua ja häiriötä
aiheuttavista töistä on ilmoitettava etukäteen
naapureille ja työt on pyrittävä tekemään arkisin
ennen klo 21."

Äänestä
  • ..koekäyttämään moottorisahoja ja murmikonleikkureita yöllä parvekkeella, kun olen päivällä muussa työssä ja teen lisätöinä pienkone korjausta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puusilmiä? kirjoitti:

Meillä naapuri aloittaa naputtelemaan nauloja/lattiaa viikoittain klo 22. Onko se tyhmä, huonomuistinen vai mikä? Vai luuleeko ettei TÄLLÄ KERTAA kuuluisi muihin asuntoihin. Ja että eihän ne pienet lapset ole tähän aikaan nukkumassa eihän?? Remontti pitäsi lopettaa klo 20 mennessä. Ja eipä sitä muutenkaan pitäisi vuokratalossa tehdä 4 kk?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu