Onko kellään tietoa mistä voisi johtua auton takapäästä kuuluva kolina. Takapää kolisee kuopissa ajettaessa. Koria ylös/alas heiluttelemalla saa kolinan kuuluviin myös paikallaan ollessa.
Käytin auton paikallisessa pikahuollossa, jossa kaveri ei siitä löytänyt mitään "hälyttävää", mutta kun olis tarvis lähteä autolla vähän pidemmälle matkalle (muutamia satoja kilometrejä) niin vähän kuitenkin arveluttaa uskaltaako sillä moiseen ryhtyä. Auto on kyllä menossa oikeaan huoltoon, mutta tämä reissu osuu eteen ennen sitä.
Auto on siis GS vuosimallia 2004, 2.0 L automaatti.
Kolinaa takapäästä
7
26329
Vastaukset
se matkojen päästä netin välityksellä täydellinen diagnoosi sinun autosi kolinoista selviää. Niinhän?
- Sceenikko
Eikös se pakoputken lämpösuojan irtoaminen (peltiä) tms. ole aika yleinen vika? Korin heiluttelussa kuuluva viittaa kyllä muualle...
Tähän olisi hyvä sanoa että käänny asiantuntevan korjaamon puoleen mutta nykyaikana semmoisen löytäminen ei ole helppoa. - lagu 2
Taka-akselin puslat rupeaa olemaan vaihtokunnossa.Tyyppivika ainakin 2-koppasessa lagunassa.niitä on hankala nähdä auton ollessa alhaalla,mutta nosturilla pitäisi näkyä ja tuntua,kun akseli on vapaana.Katteleppa tulta suunnalta.osat ei ole kalliita,mutta se työ
- mfire
Auto siis kävi tuossa muutamia viikkoja sitten huollossa, ja muuta "vikaa" ei autosta löytynyt kuin että kiviä olivat poistaneet jostain päin kallistuksenvakaimia. Tarkempaa paikkaa eivät kertoneet.
Kiviä tai ei, kolina kuitenkin lakkasi tämän huoltokäynnin jälkeen. - Harry
Itselläni senicissä oli iskari poikki kiinikeen
alapuolelta pitäisi käytää pyöräi pois ja katsoa
tarkasti.Edes varaosaliikessä eivät uskoneet mutta näin vain oli. - Anonyymi
Sinänsä absurdi ajatus, että nykyautot menisi rikki.
Ovat nääs kestäviä ja kevyitä. - Anonyymi
Vaihda toki sähköautoon. Jos löytyy suoraltaan heittää 30 000e ni ei tarvi lainaa.
No jos joutuu lainaa ottaan nii asia erikseen.
Sen minkä säästää siinä sähköillessä menee sitte lainan lyhennyksiin. Auton arvo tippuu kuin lehmän häntä. 8v jälkeen akkutakuu umpeen ja auton arvo paljon??? Osa liikkeistä ei ota enää vastaan käytettyjä sähköautoja. Paljonko auton arvo on vaikka 5v jälkeenpäin?? Paljonko lainaa jäljellä??
Kuka haluaisi ostaa auton jossa akkuvian vuoksi voi joutua pulittamaan auton hinnan verroin uutena?? Vai tuleeko olemaan että ostetaan ajetaan niin pitkään kun menee ja elektroniikkaromuksi.
Ei älä osta sähköautoa.
Se ei pelasta maailman se on vain bisnestä.
Yhtä hyvä bisnes kuin nikotiini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761715
- 108977
- 87834
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19663- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;191453- 26439